کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 16:09:55 , 1390/05/14
89  : تعداد بازديد
تصوير اولین پستانداری که زهر خود را از درخت می گیرد!
زیست شناسان انگلیسی موفق شدند اولین پستانداری را که سم خود را در فرایند پیچیده ای از گیاهان کسب می کند شناسایی کنند.

 

به گزارش مهرورزي آنلاين، تيم تحقيقاتي "جاناتان کينگدان" از دانشگاه آکسفورد در شرق آفريقا اين پستاندار کوچک را که يک موش صحرايي است کشف کردند.

اين جانور که "موش صحرايي کاکلي" (Lophiomys imhausi ) نام دارد اولين پستاندار شناخته شده اي است که سم خود را از درختان تامين مي کند.

اين موش براي محافظت خود از دست شکارچيان، ريشه و پوست درختي با عنوان "آکوکانترا" را که خارهاي سمي دارد مي جود. اين سم در داخل موهاي پوست خز حيوان که شبيه به فتيله چراغ هستند جمع مي شود.

زماني که اين موش صحرايي مورد حمله قرار گرفت اين موهاي پوست خز در يک حالت دفاعي، سيخ مي شوند. حيوان شکارچي که به اين آژير خطر بي توجه باشد و به اين موش حمله کند در اثر اين سم کشنده مي ميرد.

براساس گزارش شواهد محلي، سگها به محض گاز گرفتن اين حيوان از بين مي روند.

به گفته اين دانشمندان، اين موش بين 40 تا 50 سانتيمتر طول دارد با ظاهري کاملاً بي آزار مي تواند از صخره ها و دره هاي جنگلي در کنيا و شاخ آفريقا بالا برود.

اما به محض اينکه مورد مزاحمت و يا حمله قرار گرفت موهاي پوست خز اين حيوان سيخ مي شوند و خطوط واضع سياه و سفيدي را نمايان مي کنند. يک گاز کوچک از اين اشکال سياه و سفيد سمي مي تواند شکارچي را نابود کند.

براساس گزارش ديلي ميل، بسياري از گونه هاي قورباغه هاي درختي از اين روش براي کسب سم از درختان استفاده مي کنند اما اين پديده تاکنون هرگز در بين پستانداران مشاهده نشده بود.|مهر|


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ