کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 10:40:44 , 1390/04/27
108  : تعداد بازديد
رتبه بندی بین رشته ای ها
ايران در علوم روانشناسی بيست و دوم جهان شد
وضعیت علمی کشورهای اسلامی در رشته های مختلف علوم در یک دهه اخیر مورد بررسی قرار گرفته اند که در این میان وضعیت ایران در سه گروه روانشناسی و روانپزشکی، علوم اجتماعی و بین رشته ای ها قابل توجه بوده است.

  در گروه رشته هاي روانپزشکي و روانشناسي در پايگاه وب علوم در دوره زماني 1999 تا 2009 از ميان 15 کشور اسلامي، سه کشور ترکيه، ايران و کويت بيشترين تعداد مقالات را به خود اختصاص داده اند.

کشور ترکيه بيش از 55 درصد از مقالات اين رشته را به خود اختصاص داده و در مجموع بيش از 71 درصد مقالات اين رشته متعلق به سه کشور ترکيه، ايران و کويت بوده است. ترکيه در ميان ساير کشورهاي جهان نيز در زمينه توليد مقالات رشته روانپزشکي و روانشناسي در رتبه 22 جهان قرار دارد.

از نظر تعداد استنادها نيز در حوزه کشورهاي اسلامي به ترتيب کشورهاي ترکيه، ايران و نيجريه داراي رتبه هاي اول تا سوم هستند. اين سه کشور در مجموع 65 درصد استنادها را به خود اختصاص دادند و ترکيه در بخش استنادها در رتبه 28 دنيا قرار دارد.

بررسي ها نشان مي دهد از ميان 40 کشور اسلامي 20 کشور در رشته علوم اجتماعي داراي حد آستانه استنادي مورد نياز براي ورود به پايگاه طلايه داران علمي جهان اسلام هستند. به ترتيب سه کشور ترکيه، ايران و نيجريه بيشترين تعداد مقالات را در اين حوزه به خود اختصاص داده اند.

رتبه اين سه کشور به ترتيب در سطح دنيا ترکيه 26، ايران 39 و نيجريه 45 است و از نظر شاخص تعداد استناد نيز کشورهاي ترکيه، بنگلادش و اندونزي بيشترين استنادها را به خود اختصاص دادند.

بررسي وضعيت توليد در علوم چند رشته اي نشان مي دهد که در دهه 1999 تا 2009 تنها يک چهارم از کشورهاي اسلامي در حوزه علوم چند رشته اي فعال بوده و به پايگاه طلايه داران علم راه يافته اند. در سطح دنيا نيز اين حوزه کمترين تعداد مقالات و استنادها را در ميان ساير رشته هاي موضوعي دارد.

در سطح جهان اسلام کشور ايران به تنهايي بيش از 51 درصد از مقالات اين حوزه را توليد کرده است و نکته جالب توجه مقالات کشور چاد است که تنها در همين رشته بيشترين تعداد استناد را به خود اختصاص داده است. در اين حوزه به ترتيب سه کشور ايران، نيجريه و ترکيه بيشترين تعداد مقالات را در اين حوزه به خود اختصاص داده اند و بيشترين تعداد استنادها متعلق به کشورهاي چاد، اندونزي و ايران است.

در سطح دنيا نيز ايران رتبه 13 درتوليد مقالات و کشور چاد با رتبه 29 در تعداد استنادها در رده بهترين ها هستند.|مهر| 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ