کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 19:31:08 , 1390/11/08
198  : تعداد بازديد
گزارشی از نشست تجسمی فجر/
تأکید بر لزوم توجه هنرمندان به اندیشه/ بازهم بودجه اعلام نشد
دبیرکل چهارمین چشنواره تجسمی فجر بر این نکته تاکید کرد که هنرمندان به غیر از پرداخت به جنبه‌های هنری آثار کمی هم به اندیشه توجه کنند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، دومين نشست خبري چهارمين جشنواره تجسمي فجر صبح امروز شنبه هشتم مهر با حضور محمود شالويي؛ مدير کل امور تجسمي ارشاد و رئيس شوراي سياستگزاري جشنواره تجسمي فجر، محمدعلي رجبي؛ هنرمند نگارگر و دبيرکل اين جشنواره و مسعود زنده‌روح کرماني؛ دبير امور هماهنگي جشنواره تجسمي فجر در کتابخانه موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد.
 
در ابتداي اين نشست شالويي گفت: امروز با نگاه به آمار جشنواره هنرهاي تجسمي فجر درمي‌يابيم که اين اتفاق با هيچ رويداد هنري مشابهي قابل مقايسه نيست و توانسته در فرصت کوتاهي توجه هنرمندان بسياري را به خود جلب کند.
 
وي با ارائه آماري از شرکت‌کنندگان در اين دوره از جشنواره توضيح داد:‌ قريب به 150 هزار نفر تا کنون از سايت جشنواره بازديد کرده‌اند و اين رقم نشان مي‌دهد که جشنواره تا چه اندازه توانسته جايگاه خود را پيدا کند تا هنرمندان رويدادهاي آن را تعقيب کنند.
 
 
به گفته شالويي، چهارمين دوره از اين جشنواره 10 بهمن‌ماه آغاز مي‌شود و پيش از آن چهار دوسالانه پشت سر گذاشته شده و فراخوان سه دوسالانه ديگر نيز در رشته‌هاي کاريکاتور‌، عکس و خوشنويسي منتشر شده است.
 
 
 
وي افزود: در چهارمين جشنواره تجسمي فجر آثاري در رشته‌هاي نقاشي،‌ خوشنويسي‌،نگارگري ‌، سفال و سراميک‌، عکاسي‌، پوستر‌، کاريکاتور‌، تصويرسازي و فيلم‌هاي مستند تجسمي در سه بخش آزاد‌، ويژه (بيداري اسلامي و عدالت خواهي) و جنبي ارائه مي‌شود.
 
 
 
شالويي، افزايش تعداد رشته‌هاي جشنواره و رشد آثار هنرمندان شرکت کننده را از ويژگي‌هاي اين دوره دانست و افزود:‌ اگر نگاه اجمالي داشته باشيم در اولين دوره از اين جشنواره 2 هزار و 118 شرکت‌کننده با 5 هزار و 938 اثر در پنج رشته شرکت کرده بودند. در دومين دوره نيز سه هزار و 100 هنرمند با 9 هزار و 500 اثر در هفت رشته و در دوره سوم پنج هزار و 88 هنرمند با 21 هزار و 807 اثر در هفت رشته حضور داشتند. در حاليکه در چهارمين دوره ثبت‌نام کنندگان مسابقه شش هزار و 14 نفر و کل آثار رسيده در بخش مسابقه 25 هزار و 852 اثر و در بخش بيداري اسلامي سه هزار و 480 اثر است.
 
 
 
شالويي درباره برنامه نمايش آثار جشنواره در ساير کشورهاي خارجي گفت:از هفته گذشته مجموعه آثار هنري در بخش عکاسي به 10 کشور آفريقاي جنوبي‌، اتريش‌،ارمنستان‌، ونزوئلا‌، بوليوي ،‌کويت،‌ لهستان‌، فرانسه،‌ کره‌ي جنوبي و روسيه ارسال شده است. بعد از آن نيز اين آثار در کشورهاي ترکيه‌،ايتاليا،‌يونان‌،آلمان‌، فيليپين‌، کانادا‌، پاکستان،‌ صربستان و سوئد به نمايش گذاشته مي‌شود.
 
 
 
شالويي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حضور اساتيد و پيشکسوتان تجسمي گفت: ‌با اعتبار و جايگاه ويژه‌اي که محمدعلي رجبي به عنوان دبير کل جشنواره هنري دارد،288 اثر را از 237 هنرمند پيشکسوت به جشنواره چهارم ارسال شد که در محل موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش در مي‌آيد. يعقوب امداديان نيز وظيفه چيدمان آثار را در اين بخش برعهده دارد.
 
 
 
او درباره بخش ويژه فيلم‌هاي مستند هنرهاي تجسمي گفت: 110 اثر در اين بخش راه يافته که آمار خوبي براي اولين دوره آن محسوب مي‌شود. اين آثار از 5 تا 10 اسفند ماه در سينما تک موزه هنرهاي معاصر به نمايش در مي‌آيد و هنرمندان تا 15 بهمن ماه براي ارسال آثار خود فرصت دارند.
 
 
 
شالويي، برپايي همايش علمي را از ديگر برنامه‌هاي جنبي جشنواره چهارم برشمرد و گفت: اين بخش با موضوع "تحولات هنر انقلاب اسلامي" برگزار مي‌شود و تا کنون 90 مقاله براي بخش همايش ارسال شده است.
 
مدير کل مرکز هنرهاي تجسمي در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد بودجه جشنواره چهارم و ارتقاي آن گفت: ‌اين بودجه در يک نوسان قرار دارد و به تناسبي که استقبال از جشنواره صورت مي‌گيرد مورد حمايت وزارتخانه و معاونت امور هنري قرار مي‌گيرد و در فراز و فرود است که خوشبختانه نسبت به دوره‌هاي گذشته تفاوت قابل توجهي داشته است.
 
 وي علي‌رغم اصرار براي پاسخ دادن به اين سوال از دادن جواب درست در مورد مبلغ بودجه جشنواره تجسمي فجر طفره رفت.
 
 شالويي در پاسخ به سوال ديگري درباره دلايل عدم انتخاب رشته «هنر جديد و مفهومي» در اين دوره از جشنواره گفت:‌ شوراي سياست‌گذاري وظيفه انتخاب و بحث درباره رشته‌هاي هر دوره را دارد و بنده در اين حوزه اعمال سليقه نمي‌کنم، اما از آنجا که سال آينده برپايي دوسالانه هنر جديد را به دنبال خواهيم داشت اميدوارم در فجر پنجم نيز بتوانيم اين رشته را بگنجانيم.
  
محمد علي رجبي؛ دبير کل جشنواره چهارم تجسمي نيز در بخش ديگري از اين نشست گفت:‌ بيش از 25 هزار اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است، اما از آنجا که با محدوديت فضا روبرو هستيم در دو بخش انتخاب از سوي هيات داوران صورت گرفت.
 
 
 
او با ارائه آمار خود در هر يک از بخش‌هاي جشنواره تصريح کرد: از ميان چهار هزار و 395 اثر در بخش نقاشي 120 اثر انتخاب شد. در بخش خوشنويسي نيز هزار و 176 اثر به دبيرخانه رسيد که 214 اثر انتخاب شد. در بخش نگار گري نيز از ميان 943 اثر، 196 اثر به نمايشگاه راه يافت.
 
  رجبي تصريح کرد: در بخش سفال و سراميک از 567 اثر ارسالي 139 اثر و در رشته مجسمه‌سازي از 452 اثر 39 اثر انتخاب شد.
 
 به گفته او، در رشته تصوير سازي نيز دو هزار و 97 اثر رسيده بود که از اين ميان 421 اثر انتخاب شد. در رشته گرافيک نيز از بين سه هزار و 122 اثر 182 کار و در رشته عکاسي از بين 9 هزار و 900 اثر 148 اثر و در رشته کاريکاتور از سه هزار و 200 اثر 186 اثر انتخاب شدند. در مجموع نيز هزار و 545 اثر در تمامي بخش‌ها پذيرفته شد.
 
  رجبي با اشاره به محتواي آثار انتخاب شده در اين دوره از جشنواره توضيح داد: امسال با توجه به زمينه‌هاي ارائه شده تاکيد داشتيم تا هنرمندان گذشته از ارائه آثار صرفا هنري، به مقوله انديشه و تفکر نيز در کارهايشان توجه داشته باشند که نمونه‌هاي انتخاب شده از اين دست بسيار زياد است و داوران با دقت نظر فراوان و بدون توجه به جايگاه افراد به انتخاب آثار پرداخته‌اند.
 
مسعود زنده‌روح کرماني ـ مدير اجرايي جشنواره ـ نيز با اشاره به ويژگي‌هاي اين دوره گفت:‌ هر سال در اين مجموعه شاهد رشد آثار و هنرمندان هستيم، اما دو ويژگي مهم جشنواره چهارم را نبايد فراموش کرد به طوري که براي اولين بار 9 رشته تجسمي در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند و علاوه بر آن حوزه فيلم‌هاي مستند تجسمي نيز به اين بخش اضافه شد.
 
 او همچنين به روش اجرايي براي بخش استاني اشاره کرد و افزود: امسال کل کشور را به 9 گروه تقسيم کرديم که براساس استان‌هاي نزديک به لحاظ مرزي و فرهنگي اين تقسيم‌بندي صورت گرفته است.
 
 به گفته زنده‌روح کرماني، آثار بخش جنبي در استان‌ها به نمايش در مي‌آيد و اگر اثر فردي از استان‌ها در بخش مسابقه پذيرفته شده باشد و اين اثر قابل تکثر باشد در استان خودش نيز به نمايش در مي‌آيد.
  
 به گفته دبير اجراي جشنواره، استان تهران بالاترين آمار شرکت کننده را در اين دوره داشت و بعد از آن‌استان‌هاي اصفهان،‌ خراسان رضوي‌، البرز و آذربايجان شرقي در رتبه‌هاي بعد قرار گرفتند.
 
 او با برشمردن برنامه‌هاي افتتاح هر يک از بخش‌ها در پايان گفت: 18 بهمن ماه بخش اصلي جشنواره در موزه هنرهاي معاصر تهران، 12 بهمن‌ماه بخش عکس و سفال در فرهنگسراي نياوران، 15 بهمن بخش  نقاشي،‌نگارگري‌،خوشنويسي و پوستر در مجموعه فرهنگي و هنري صبا،‌ 16 بهمن ‌ بخش تصويرسازي و کاريکاتور در موزه امام علي و 25 بهمن بخش بيداري اسلامي در موزه هنرهاي معاصر فلسطين افتتاح مي‌شود. استان‌ها نيز از 17 بهمن ماه ميزبان مجموعه نمايشگاهي در 29 استان خواهند بود.ر


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ