کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 19:10:59 , 1390/11/08
249  : تعداد بازديد
مسعود رایگان:
تئاتر بهترین بازپروری برای هنرمند است
مسعود رایگان کارگردان نمایش"شرق، شرق است" در نشست رسانه ای این نمایش با تاکید بر حمایت دولت از نمایش های روی صحنه یادآور شد که تئاتر بهترین بازپروری برای هنرمند است.

  به گزارش خبرنگار مهر، نشست رسانه‌اي نمايش " شرق، شرق است" که به زودي در تماشاخانه ايرانشهر به کارگرداني مسعود رايگان روي صحنه مي رود صبح امروز 8 بهمن در خانه هنرمندان برگزار شد. در اين نمايش مسعود رايگان، شبنم مقدمي? و فرزين محدث بازيگران نمايش حضور داشتند.
 
رايگان با بيان اينکه يکي از دغدغه‌هايش معرفي نويسندگان مطرح اما ناشناخته در ايران است گفت: متني را که ما اجرا مي‌کنيم براساس اقتباسي از يک متن سوئدي است که از نمايشنامه اصلي خاندين انجام شده است، البته براي ترجمه همان نام اصلي متن خاندين را انتخاب کردم.
 
وي با بيان اين نکته که ‌خاستگاه ايوب خاندين تئاتر و حرفه اصلي‌اش بازيگري است ادامه داد: نمايشنامه "شرق،‌شرق است" به نوعي زندگي شخصي اين هنرمند است. در اين نمايشنامه مشکلاتي که مهاجران با کشورهاي ميزبان دارند به خوبي مورد توجه قرار مي‌گيرد. اطلاعات ما درباره مهاجران بسيار اندک است و اينگونه نيست که آنها وضع و اوضاع خيلي مساعدي داشته باشند. بنابراين با توجه به اينکه يکي از دل مشغولي‌هاي بزرگ من موضوع مهاجرت است،‌اين کار را انتخاب کردم.
 
رايگان با قدرداني از همکاري مديريت خانه هنرمندان ايران و تماشاخانه ايرانشهر گفت: سال گذشته با مدير قبلي تماشاخانه ايرانشهر توافق کرده بوديم نمايش از 5 بهمن ماه اجرا شود. چرا که پارسال بخشي از اجرايمان همزمان شد با ماه محرم که به خاطر آن در مجموع 26 اجرا داشتيم و امسال تصميم گرفتيم به احترام ماه محرم نمايشمان را بعد از اين ماه اجرا کنيم که البته با شروع بخش صحنه‌اي جشنواره تئاتر فجر همزمان شد.
 
شبنم مقدمي بازيگر اين نمايش در ادامه افزود: اين نمايش با کار قبلي من "نامه‌هايي به تب"، جهان بسيار متفاوتي دارد. در اين اثر نقش يک زن آرايشگر را بازي مي‌کنم که ويژگي‌هاي رفتاري خاص خود را دارد و در مجموع برايم نقش شيريني بود.
 
فرزين محدث ديگر بازيگر اين نمايش نيز با ابراز خرسندي از اولين همکاريش با مسعود رايگان، اين همکاري را بسيار لذت بخش و دلنشين توصيف کرد.وي عنوان کرد که در اين نمايش در نقش پسر نوجواني که شخصيت درون‌گرايي دارد بازي مي‌کند.
 
در ادامه رايگان درباره انتخاب گروه بازيگران و حضور اميد روحاني به‌عنوان يکي از بازيگران اين نمايش توضيح داد: انتخاب اولم رضا بابک بود که به دليل حضور در يک پروژه تصويري امکان اين همکاري فراهم نشد. اما آقاي روحاني هم انگ شخصيت اين نمايش است. البته شخصيت او در اين اثر با شخصيت واقعي‌اش بسيار متفاوت است و من از ايشان سپاسگذارم که بازي در اين نمايش را پذيرفت.
 
وي درباره زمان اجراي اين نمايش خاطر نشان کرد: با رايزني‌هايي که تا کنون انجام داده‌ايم، اجراي ما از 12 بهمن آغاز مي‌شود و تا 26 اسفند ادامه دارد.معتقدم متوليان فرهنگي‌، شهرداري و نهادهايي که بودجه دارند بايد به کمک توليدات هنري بيايند و خوراک معنوي و فرهنگي جامعه را تامين کنند. نمايش ما با قرار داد گيشه اجرا مي‌شود اما مسلما پرداخت دستمزد عوامل گروه و تامين هزينه‌هاي نمايش با اين قرار داد تامين نمي شود.
 
مقدمي نيز در اين باره گفت: بايد بخشي از هزينه‌ها از طريق گيشه تامين شود. وقتي چنين قانوني وضع مي‌کنند بايد امکان تبليغ و اطلاع‌رساني براي گروه‌ها وجود داشته باشد. اما در حال حاضر محدوديت جديدي ايجاد شده است تا زماني که کار مجوز نداشته باشد گروه نمي‌تواند اطلاع رساني کند. اين محدوديت دو چندان چيزي جزء ظلم به تئاتري‌ها نيست.
 
وي ادامه داد: سال‌ها است داريم در اين کشور کار مي‌کنيم و به خوبي شرايط خود را مي‌دانيم اين محدوديت‌ها آزار دهنده است. اگر قرار است خودمان مخارج کار را تامين کنيم اجازه بدهند اطلاع‌رساني کنيم. نمي‌توانيم بلندگو دستمان بگيريم و براي نمايشمان تبليغ کنيم. بايد اجازه دهند از شيوه‌هاي مرسوم اطلاع رساني استفاده کنيم.
 
وي افزود: هنرمندان تئاتر مي‌توانند وقت و انرژي خود را در ديگر عرصه‌ها سرمايه‌گذاري کنند و در آمد و شهرت بسيار بيشترس به دست آورند. اگر ما در تئاتر مانده‌ايم به خاطر وفادارس به آن است. دوست نداريم خانه‌مان را فراموش کنيم اما بايد با ما همکارس شود تا اين چراغ روشن بماند و گرنه اين خانه از اين هم خالي‌تر مي‌شود.
 
مسعود رايگان نيز تاکيد کرد: همه ما عاشق و پاسوخته اين حرفه هستيم. براي اجراي اين نمايش قراردادهاي ديگرمان را تعطيل کرديم چون من و خانم رويا تيموريان معتقديم سالي يک تئاتر را بايد اجرا کنيم چرا که تئاتر مادر همه هنرها و بهترين بازپروري براي هنرمند است. 

 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ