کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 17:56:11 , 1390/11/08
195  : تعداد بازديد
تازه‌ترین اخبار به روایت دبیر/
احتمال حذف 5 فیلم شاخص از جشنواره/ حجازی و بهرامیان در لیست انتظار
محمد خزاعی دبیر جشنواره سی‌ام فیلم فجر، احتمال نرسیدن 5 فیلم شاخص و حذف آن‌ها از جدول جشنواره را بالا دانست و در عین حال حضور فیلم‌های "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" و "پریناز" را مشروط به حذف یکی از فیلم‌های بخش "آینه سینمای ایران" دانست.

 

به گارش خبرنگار مهر، محمد خزاعي که در ارتباط تلفني با برنامه "هفت" حضور پيدا کرده بود ضمن تشريح جزئيات آيين افتتاحيه جشنواره سي‌ام آخرين آمار فيلم‌هاي رسيده به جشنواره را اعلام کرد.

به گفته دبير جشنواره مطابق با اعلام قبلي، شب گذشته (7 بهمن‌ماه) آخرين مهلت ارسال کپي نهايي آثار به دبيرخانه بوده‌است که از ميان 64 فيلم راه‌يافته به بخش‌هاي مختلف، تنها 40 فيلم کپي نهايي ارائه کرده‌، 12 فيلم نسخه ديجيتال به جشنواره رسانده‌ و 10 فيلم هنوز تحويل جشنواره نشده‌اند.

 

خزاعي در ارتباط با سرانجام اين آثار گفت: براي اين 10 فيلم طبق جلسه‌اي که داشتيم و به‌دليل اصرار برخي فيلمسازان تصميم بر آن شد که تا روز يکشنبه هم به عوامل اين آثار مهلت دهيم. اما اگر تا آن تاريخ هم نسخه اين آثار به جشنواره نرسد از جدول نمايش حذف خواهند شد.

دبير جشنواره سي‌ام تأکيد کرد: از ميان 10 فيلم نرسيده، طبق پيگيري‌ها پيش‌بيني مي‌کنم 5 فيلم که اتفاقاً از فيلم‌هاي شاخص جشنواره هم در ميانشان هست تا روز يکشنبه هم آماده نشوند و همين‌جا اعلام مي‌کنم که در اين صورت اين آثار هم حذف خواهند شد.

خزاعي در پاسخ به اين سوال که آيا به جاي فيلم‌هايي که به موقع آماده نشوند آثار ديگري جايگزين خواهند شد يا خير گفت: قطعاً در بخش مسابقه سينماي ايران هيچ فيلم ديگري اضافه نخواهد شد اما در بخش "آينه سينماي ايران" فيلم "زندگي خصصي آقا و خانم ميم" در ليست انتظار قرار دارد و در صورت نرسيدن يکي از فيلم‌هاي اين بخش جايگزين خواهد شد. فيلم "پريناز" هم در صورت اعمال اصلاحات مي‌تواند در همين بخش جايگزين فيلم‌هاي نرسيده شود.

افتتاحيه‌اي متفاوت

محمد خزاعي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در برنامه "هفت" به جزئيات افتتاحيه جشنواره سي‌ام اشاره کرد و گفت: مراسم افتتاحيه جشنواره روز 12 بهمن در تالار وحدت برگزار خواهد شد. در اين تاريخ از ساعت 17 درهاي اصلي سالن باز مي‌شود و کليه عوامل فيلم‌هاي حاضر در جشنواره با تشريفات خاصي که در نظر گرفته شده‌است وارد سالن مي‌شوند.

دبير جشنواره جزئيات بيشتري از اين بخش که يادآور مراسم فرش قرمز جشنواره‌هاي جهاني است، ارائه نکرد و به اين بسنده کرد که: ابن برنامه در راستاي احترام به مخاطبان سينماي ايران در نظر گرفته شده تا عوامل با نظم و برنامه‌ريزي خاصي در مراسم افتتاحيه حضور يابند و از کليه اهالي رسانه و علاقمندان دعوت مي‌کنيم در اين برنامه ويژه در محوطه باز تالار وحدت حضور به هم رسانند تا پوشش مناسبي از اين بخش در رسانه‌ها داشته باشيم.

خزاعي ادامه داد: پس از ورود مدعوين ساعت 18 درهاي سالن بسته و رإس ساعت 18:30 سال نوي سينماي ايران با آغاز رسمي افتتاحيه جشنواره سي‌ام تحويل خواهد شد. در برنامه افتتاحيه هم که کارگرداني آن را محمد حميدي‌مقدم برعهده دارد برنامه‌هاي ويژه‌اي خواهيم داشت.

دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر همچنين از داوري داريوش فرهنگ و فريدون جيراني در بخش بين‌‌الملل جشنواره خبر داد.

در ادامه اين بخش از برنامه "هفت" پس از پخش گزارشي از ديدار وزير ارشاد و معاون سيماي سازمان صدا و سيما، فريدون جيراني گفت: ابوالقاسم طالبي کارگردان فيلم سينمايي "قلاده‌هاي طلا" در تماسي با برنامه اعلام کرد اين فيلم هيچ مشکلي از ناحيه جشنواره ندارد و به دليل برخي مشکلات خارج از سينما احتمال دارد به جشنواره سي‌ام نرسد.

فراستي: فيلم "جدايي..." در راستاي تفکر تحريم است

اما از ديگربخش‌هاي جالب توجه برنامه شب گذشته اظهارات مسعود فراستي درباره توفيقات اخير فيلم سينمايي "جدايي نادر از سيمين" در سطح جهاني بود. هرچند فريدون جيراني در ابتداي برنامه "هفت" مانند هفته گذشته اين دست‌آورد را به اصغر فرهادي و خانواده سينماي ايران تبريک گفته بود اما فراستي ضمن نقد اين فيلم اساسا هرگونه خوشحالي بابت آن را نادرست و ناشي از توهم خواند.

 

اين منتقد سينمايي گفت: هر چند در اين مورد براي فلمساز خوشحالم اما براي سينماي ايران نه؛ به نظر من جشنواره‌هاي سينمايي - هنري در فرنگ و به طور خاص اسکار اساساً جشنواره‌هايي سينمايي نيستند. هرچند فرق اسکار با جشنواره‌هايي چون کن و برلين در اين است که بيشتر نظر به صنعت سينما دارد آن هم البته در بخش داخلي، در بخش خارجي اصلاً اينگونه نيست و اهداي جوايز کاملاً سياسي است.

وي افزود: در مورد فيلم فرهادي هم توهم نداشته باشيم که آن‌ها با اهداي اين جايزه قدرداني هنري از ما کرده‌اند. برخلاف رقابت‌هاي علمي و ورزشي معتقدم جوايز سينمايي به خصص در يکي دو دهه اخير با خط‌دهي سياسي برگزار مي‌شوند.

فراستي با اشاره به مطلبي که درباره فيلم اصغر فرهادي در يکي از سايت‌‌هاي خارجي مبني‌بر ساخت اين فيلم بدون مجوز از سمت دولت ايران، گفت: اين يک دروغ محض است اما همين تصور براي تجليل از اين فيلم نشان دهنده سويه سياسي اين جوايز است.

وي ادامه داد: به عقيده من فيلم "جدايي نادر از سيمين" جداي از اينکه آن را فيلم خوبي نمي‌دانم، فيلمي در راستاي تفکر تحريم ايران است و تصوير چرکي که از ما ارائه مي‌دهد دقيقاً تصوير مطلوب آن وري‌ها از ما است.

در ادامه برنامه "هفت" فيلم سينمايي "اخلاقتو خوب کن" بعنوان فيلم هفته مورد نقد و بررسي قرار گرفت و در نشست کارشناسي پايان برنامه با حضور اکبر نبوي و شهريار بحراني مسئله داوري در جشنواره فيلم فجر مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

از بخش‌هاي جالب برنامه ديشب پخش گزارشي به بهانه افتتاح شبکه نمايش تلويزيون بود که در بخش‌هايي از آن فيلم آرشيوي از جلسه‌اي با حضور برخي سينماگران پيش از انقلاب پخش شد. در اين نشست چهره‌هايي چون محمدعلي فردين و عباس شباويز حضور داشتند که به اظهارنظر دربار به بن‌بست رسيدن سينماي ايران (در ابتداي سال 57) پرداختند.

طبق اعلام فريدون جيراني ويژه‌برنامه‌هاي "هفت" براي جشنواره سي‌ام فيلم فجر از چهارشنبه اين هفته آغاز خواهد شد و هر شب ساعت 24 تا 3 بامداد روي آنتن خواهد رفت.
 


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ