کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 18:34:18 , 1390/06/06
187  : تعداد بازديد
قم گرفتار بدترین نوع خشکسالی
باغداران قمي برای درختان خود یخ می خرند!
پیرمرد به سراغ تک درخت کنار چاه آب می رود و بعد از سالها دوباره خاطرات دوران کودکی اش را مرور می کند.

 

به گزارش مهر ورزي آنلاين،  اشک در چشمان پيرمرد حلقه مي زند و دردي جانکاه قلبش را درهم مي فشارد. او امروز باغ متروکه خود را به قيمت ناچيز به حراج گذاشته است تا شايد در ديار غربت بتواند براي خود و فرزندانش زندگي جديدي را آغاز کند.

پيرمرد به سراغ تک درخت کنار چاه آب مي رود و بعد از سالها دوباره خاطرات دوران کودکي اش را مرور مي کند.

روزي را که پدر نهالي را در دستان کودکانه وي قرار داد تا با کاشت آن باغي سرسبز براي آينده فرزندش بسازد و پيرمرد امروز در تابستان گرم شاهد خزان زودهنگام درختاني است که نبود آب صداي نفس هاي آخر آنان را در باغي که سالهاي فراواني براي آن شب ها و روزها بيدار مانده است به گوش مي رساند.

برخي از باغداران که تاب دوري از روستا و و سرگرداني در ديار غربت را ندارند آبرساني به باغات را  با تانکر آغاز کرده اند اما پيرمرد مي گويد توان اين کار را ندارد.

اين روزها خشکسالي امان باغداران قم را بريده و در اين ميان بخش "نيزار" قم بيشترين آسيب را متحمل شده است.

 رئيس شوراي روستاي حسين آباد نيزار قم که خود از باغداران اين روستا نيز است  با اندوه از خشک شدن باغهاي روستا مي گويد.

 

عبدالعلي طاهري با بيان اينکه باغات اين روستا اکثرا انار است، ادامه مي دهد: با خشک شدن رودخانه قمرود و همچنين قناتهاي روستا، از فروردين ما تا کنون آبي وارد باغات روستا نشده و تمامي آنها در آستانه نابودي است.

وي ادامه داد:‌ با توجه به تک محصولي بودن اين روستا و با خشکسالي که رخ داده است کشاورزان با مشکلات فراواني مواجه شده اند و با خشک شدن باغات زندگي آنان نيز در آستانه نابودي قرار گرفته است.

خشکسالي و بي تفاوتي مسئولان

رئيس شوراي روستاي حسين آباد نيزار با تاکيد بر اينکه تاکنون هيچ کمکي از سوي مسئولان به کشاورزان نشده است، بيان داشت: ما چندين با مکاتبه و حتي به شکل حضوري مشکلات روستا را به مسئولان ارائه کرده ايم اما تاکنون هيچ اقدامي براي رفع مشکلات صورت نگرفته است.

سرگرداني زنان  و بچه هاي روستاي نيزار براي قطره اي آب

وي در ادامه به نبود آب لوله کشي در اين روستا اشاره کرد و بيان داشت: تامين آب شرب روستا از طريق دو تانکر انجام مي شود که اين ميزان کفاف نياز روستا را نمي دهد و  زن ها و بچه ها براي يافتن قطره اي آب سرگردان هستند.

طاهري ادامه داد: طي سفر استاندار به بخش سلفچگان و طي مصوبه اي، مقرر شد که در آذرماه سال گذشته آب لوله کشي  به روستا انجام شود که اين امر به ارديبهشت موکول شد و در آخر نيز به ما اعلام کردند که بايد توجه به کمبود بودجه، آبرساني به روستا نيمه دوم سال انجام مي شود. 

وضعيت نيزار از دورترين نقاط ايران بدتر است/ 30 خانوار مهاجرت کردند

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه اين روستا تنها 45 کيلومتر با قم فاصله دارد، گفت: وضعيت اين روستا از دورترين نقاط ايران بدتر است و با وقوع خشکسالي نزديک به 30 خانوار ، خانه هاي نوساز خود را رها کرده و به شهر مهاجرت کرده اند.

قناتهاي روستاي "يکه باغ" در آستانه خشک شدن هستند

روستاي يکه باغ در روزگاري نه چندان دور آن چنان سر سبز و خرم بوده که نام يکه باغ بر آن نهاده اند. 14 پارچه قنات تمام باغات روستا را سيراب مي کرد و انار و گردو  و هلو و گوجه سبز در هر کوي و برزن روستا خودنمايي مي کرد، اما امروز روستا در آستانه نابودي است.

در ادامه عضو شوراي روستاي يکه باغ نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به خشکسالي که باغات اين روستا را تحت تاثير قرار داده است، ابراز کرد: در  اين روستا نزديک به 14 پارچه قنات وجود دارد که 4 قنات خشک و مابقي نيز در آستانه خشک شدن است.

 

رضا حاجي خدادادي با بيان اينکه در اين روستا انواع باغات انار، گردو، هلو و گوجه سبز وجود دارد بيان کرد: با توجه به اينکه هر قنات حدود 10 باغ را آبياري ميکند خشکي و کم آبي قناتها مشکلات جدي را براي باغداران اين بخش به وجود آورده است.

هر تانکر آب 35 هزار تومان!

رضا حاجي از سخت و دشوار بودن آبياري باغات با تانگر سخن گفت ادامه داد: در حال حاضر آب رساني به برخي از باغات با تانکر صورت مي گيرد که هر تانکر 14 هزار ليتري حدود 35 هزار تومان هزينه دارد که اين امر نيز با توجه به آسيب وارده به کشاورزان مشکلي مضاعف را ايجاد کرده است.

تنها 20 دقيقه امکان استفاده از آب لوله کشي در روستا وجود دارد

حاجي خدادادي ادامه داد:  مکان استفاده از آب لوله کشي نيز تنها 20 دقيقه در روز است و 150 خانوار اين روستا از طريق چاههاي دستي اقدام به تامين آب مورد نياز خود مي کنند که با خشک شدن برخي از اين چاهها تامين آب آشاميدني روستا نيز با مشکل مواجه شده است.

وي ادامه داد: ما بارها مشکلات روستا به خصوص مشکلات ناشي از خشکسالي را به گوش مسئولان رسانده ايم اما تاکنون هيچ کمکي به باغداران نشده و مشکلات روستا روز به روز افزايش مي يابد.

50 هکتار از باغات روستاي طايقان خشک شدند

دهيار روستاي طايقان قم نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اينکه خشکسالي از سال 1387 تاکنون گريبانگير اين روستا شده است گفت: محصولات عمده اين روستا انار و انجير است که با وقوع اين خشکسالي درختان و زندگي روستائيان در معرض خطر قرار گرفته است.

مهدي گلمحمدي با بيان اينکه در اين روستا نزديک به 100 هکتار باغ وجود دارد بيان داشت: حدود 50 هکتار از باغات خشک شده و مابقي نيز تنها سبز مانده اند و محصولات آنها قابل برداشت نيست.

خشکسالي و باز هم بي تفاوتي مسئولان

وي نيز مانند ديگر باغداران ميگويد که بارها مشکلات را بازگو کرده اند اما تاکنون پاسخي که بتواند مشکلات را حل کند دريافت نکرده اند.

در اين بين مسئولان استاني نيز ضمن تائيد وقوع خشکسالي در استان، آمار دقيقي از خسارات وارده ندارند و در اين بين تنها منابع طبيعي استان خسارت وارده را 36 ميليارد ريال برآورد کرده  و نماينده قم در مجلس شوراي اسلامي از تلاش براي دريافت اعتبار خشکسالي خبر مي دهد.

قم گرفتار بدترين نوع خشکسالي

مدير کل هواشناسي استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت:  با توجه به آمار، ميزان بارش باران در سال زارعي جاري حدود 25 درصد کاهش داشته و سرجمع کاهش بارندگي سالهاي اخير در استان قم بيش از 80 درصد کاهش داشته است.

يحيي زارع ادامه داد: با توجه به اينکه روند کاهش بارندگي در سالهاي اخير چشمگير بوده است و همچنين با توجه به روند افزايش گرما طي سالهاي آماري استان قم، اين امر نيز موجب افزايش تبخير شده و کاهش بارندگي را بيشتر نمايان مي کند.

وي در ادامه با اشاره به انواع خشکسالي، خشکسالي هيدرولوژيکي را مورد اشاره قرار داد و بيان کرد: اين خشکسالي از شديدترين نوع خشکسالي است که در حال حاضر نيز استان قم با آن مواجه شده است.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به خشکسالي استان قم بيان کرد: استان قم به دليل کاهش نزولات جوي و همچنين کاهش ورودي آب به سد 15 خرداد با خشکسالي رو به رو است.

خريد يخ براي آبياري درختان

حجت الاسلام علي بنايي ادامه داد: بروز خشکسالي در استان قم معضلات فراواني را براي باغداران و کشاورزان ايجاد کرده به گونه اي که برخي از باغداران براي تامين آب باغات خود با خريد يخ و قرار دادن آن در پاي درختان، باغات خود را آبياري مي کردند.

 

وي با اشاره به اقدامات انجام گرفته به منظور دريافت اعتبار جهت مبارزه با خشکسالي استان گفت: ما در تلاش هستيم تا بتوانيم  بخشي از اعتباراتي را که براي خشکسالي در کشور اختصاص داده شده به شهر قم نيز تخصص داده شود.

کاهش توليد علوفه و مشکلات دامداران

مديرکل منابع طبيعي استان قم نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وقوع خشکسالي در قم و اثرات مخرب آن بر منابع طبيعي استان به کاهش توليد علوفه از مراتع اشاره داشت و گفت: مجموع ميزان توليد علوفه از مراتع 46 هزار و 500 تن در سال است که اين ميزان به 11 هزار و 25 تن رسيده و به عبارتي 25 درصد کاهش داشته است.

خسارت 32 ميلياردي از کاهش توليد علوفه

احمد عفتان افزود: با احتساب قيمت هر کيلو علوفه و با توجه به کاهش 25 درصد ي توليد آن، استان قم از اين بخش بيش از 32 ميليارد ريال خسارت ديده است.

وي ادامه داد: با توجه به ضررو زياني که متوجه دامداران گله دار شده است بايد با پرداخت يارانه براي خريد علوفه جلوي ضرر دامداران گرفته شود.

از بين رفتن پوشش گياهي و خطر ايجاد حريق

مديرکل منابع طبيعي استان قم ادامه داد: از سويي ديگر خشکسالي موجب از بين رفتن پوشش گياهي شده که اين امر خود خطر ايجاد حريق در مراتع و رواج برخي از آفات و بيماريها را افزايش داده است.


مديرکل منابع طبيعي استان قم ادامه داد: با توجه به اجراي پروژه هاي جنگلداري و نهال کاري که در اراضي صورت گرفته و اقدامات بيابان زايي آبياري اين پروژه هاي نيز دچار مشکل شده که نيازمند اعتباري بالغ بر 360 ميليون تومان است.

خسارت 36 ميليارد ريالي

وي در ادامه اظهار داشت: منابع طبيعي استان قم از خشکسالي شديدي که در استان به وقوع پيوسته نزديک به 36 ميليارد ريال خسارت ديده است.

عفتان با بيان اينکه تاکنون اعتباري به منابع طبيعي استان براي مبارزه با خشکسالي اختصاص داده نشده است گفت: منابع طبيعي استان قم درتلاش است تا با اقدامات پيشگيري کننده مانع گسترش خشکسالي شود تا با دريافت اعتبارات در 6 ماهه دوم سالجاري بتواند هزينه هاي صورت گرفته  را پرداخت کند.

قطع حقابه هاي قمرود و قره چاي عامل تشديد خشکسالي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به حياتي بودن حقابه هاي رودخانه قمرود و قره چاي براي استان قم به خشکسالي اين استان اشاره داشت و گفت: يکي از عواملي که موجب تشديد خشکسالي و زيان کشاورزان شده است قطع حقابه هاي اين دو رودخانه است.

رضا سيار ادامه داد: حتي اگر بارندگي در حد نرمال و يا بيشتر از نرمال نيز باشد قطع حقابه هاي اين دو رودخانه خود به تنهايي دائما براي کشاورزان استان قم مشکلاتي را به وجود آورده است.

80 درصد تامين آب کشاورزي قم وابسته به حقابه هاي قمرود و قره چاي است

وي تاکيد کرد: با بررسي کارشناسان امور آب بيش از 80  درصد تامين آب کشاورزي قم به آورده هاي رودخانه هاي قمرود و قره چاي بستگي دارد که قطع حقابه و خشکسالي استانهاي بالا دست  اين دو رودخانه  برروي استان قم تاثير دو چندان داشته و خشکسالي را تشديد کرده است.

سيار ادامه داد: براي اولين بار در تاريخ رودخانه قمرود، انهار ميان بند بالادست شهر قم  خشک شده اند و باغات و اراضي حاشيه اين رودخانه در معرض نابودي است.

 

وي درباره برآورد ميزان خسارات به بخش کشاورزي بيان کرد: در حال حاضر در حال بررسي ميزان ريالي خسارات هستيم و بايد ميزان خسارات در پايان سال زراعي محاسبه شود.

عدم تائيد خشکسالي استان قم از سوي مسئولان ملي

سيار در ادامه درباره ميزان کمک هاي و اعتبارات ملي براي خشکسالي استان قم بيان کرد: تاکنون از سوي ستاد خشکسالي کشور وقوع خشکسالي در استان قم تائيد نشده و مصوبه و اعتباري نيز به اين منظور تخصيص داده نشده است .

مدير عامل شرکت آب منطقه اي استان قم هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اينکه خشکسالي استان قم از نوع هيدرولوژيکي است گفت: در اين نوع از خشکسالي علاوه بر کاهش بارندگي آورد آبهاي سطحي به شدت کاهش يافته و آبهاي زيرزميني نيز تقليل مي يابد.

ادعاي رتبه اولي قم در بدترين نوع  خشکسالي در کشور

سيد حسن رضوي با بيان اينکه استان قم در حال حاضر در اين زمينه در رتبه سوم کشور قرار دارد گفت: با توجه به کاهش 94 درصدي آبهاي سطحي استان ادعاي ما اين است که ما در زمينه خشکسالي هيدرولوژيکي رتبه اول را در کشور داريم.

90 درصد از چشمه و قنات هاي استان با افت شديد آب مواجه هستند

مدير عامل شرکت آب منطقه اي استان قم در ادامه با اشاره به خشک شدن برخي از چشمه ها و قنات هاي استان گفت: در حال حاضر بين 50 تا 90 درصد از قنات هاي استان قم با افت شديد آب مواجه شده اند و بسياري از چشمه هاي نيز خشک شده است.

وي در ادامه به اشاره به نقش رودخانه هاي قمرود و قره چاي گفت: از سال 1375 تاکنون ورودي آب به رودخانه قره چاي صفر بوده است و از سويي ديگر با توجه به برداشت آب توسط استان هاي بالادست اين دو رودخانه و وقوع خشکسالي هيدرولوژيکي در قم و کاهش آبهاي سطحي و زير زميني محدوديتهاي استان قم دوچندان شده است.

2 به 9 حقابه اي فراموش شده

وي ادامه داد: با توجه به احداث سد 15 خرداد نظام حقابه اي 2 به 9 که بخشي از آب اين رودخانه را به استان قم اختصاص مي داد به هم خورد  که هرچند برقراري مجدد اين نظام تنها بخش بسيار ناچيزي از مشکلات خشکسالي را برطرف مي کند اما بايد تلاش شود تا اين نظام مجددا احيا شود.

ورودي آب رودخانه قمرود 95 درصد کاهش داشته است

رضوي ادامه داد: طبق بررسي هاي صورت گرفته ميانگين آورد رودخانه قمرود طي 15 سال گذشته 70 ميليون متر مکعب بوده است که اين مقدار در سالجاري به چهار و نيم ميليون مترمکعب کاهش و با عبارتي 95 درصد کاهش ورودي آب داشته است.

گفته کشاورزان و مسئولان استان وقوع خشکسالي  را تائيد مي کند و در اين بين بيشترين آسيب متوجه کشاورزان و روستائيان استان شده  و معلوم نيست که چه کسي بايد اين سربازان خط مقدم توليد کشور را ياري کند تا بتوانند زندگي خود را از مرز نابودي نجات دهند؟


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ