کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 17:50:18 , 1390/06/06
195  : تعداد بازديد
نظرخواهی از برخی نمایندگان اصولگرای مجلس:
اصلاح طلبان داخل نظام چه کسانی هستند؟
«اصلاح طلبان داخل نظام چه کسانی اند؟» سوالی است که نمایندگان اصولگرا علاقه ای به پاسخ دادن به آن ندارند و اصرار درباره پاسخ گرفتن هم درباره آن بی نتیجه است.

 


به گزارش مهرورزي آنلاين،  اگر بپذيريم که فضاي سياسي دو قطبي کشور بعد از انتخابات رياست جمهوري سال 88 دچار تغيير شده است، قاعدتا  انتخابات مجلس نهم فضاي متفاوتي را در خصوص راي و گرايش سياسي ايرانيان رقم خواهد زد. اما اين همه تحليل هايي است که براي آزمونش بايد چند ماهي صبر کرد.

سکه رايج اين روزها
نمي توان انکار کرد که همچنان دو قطبي -اصولگرا و اصلاح طلب- سکه رايج فضاي سياسي کشور است و جريانهاي ديگر در هر دو سو، بيش از آنکه جريان باشند به اشخاص متکي هستند.

اگر چه اصلاح طلبان به قول مصطفي کواکبيان نماينده اصلاح طلب مجلس «سياست انتظار» را در قبال انتخابات مجلس دنبال مي کنند، اما اصولگراياني مثل غلامرضا مصباحي مقدم عضو کميته داوري فراکسيون اصولگرايان معتقد است اصلاح طلبان به صورت چراغ خاموش در حال فعاليت هستند و بر خلاف تبليغات ظاهريشان براي انتخابات کار مي کنند.

 از مرز بندي تا گرم کردن تنور انتخابات
نوع مواجهه با اصلاح طلبان در ميان اصولگرايان از سياست خاصي پيروي نمي کند. تنها نقطه مشترک اظهارنظرهاي طيف هاي مختلف اصولگرا درباره «شرط حضور اصلاح طلبان در انتخابات است».

چه آنکه سردار عزيز جعفري فرمانده سپاه پاسداران شرط حضور اصلاح طلبان را مرزبندي با جريان فتنه مي داند، ولي چهره اي چون محمدرضا باهنر به عنوان ليدر يکي از جريانهاي سنتي اصولگرايان از درخواست اصولگرايان براي حضور اصلاح طلبان سخن مي گويد تا به قولي فضاي انتخاباتي گرم شود.

درخواستي که ظاهرا خيلي به مذاق چپ هاي ايراني خوش نيامده و آنها در مصاحبه هاي واکنشي اين اظهارات را رد مي کنند. آنچنان که معصومه ابتکارعضو اصلاح طلب شوراي شهر تهران حضور اصلاح طلبان براي گرم شدن تنور را رد کرده و گفته است:«اصلاح طلبان به هر شرايطي حاضر به براي کسب قدرت نيستند». اظهاراتي که اصولگرايان آن را صرفا «تبليغات سياسي» اصلاح طلبان قلمداد مي کنند.

رهبر آينده اصلاح طلبان
انتخابات 88 به زعم برخي اصولگرايان، پايان حيات سياسي چهره هاي سردمدار اصلاح طلبان بود. از همان اواخر سال 88 بود که سوالهاي خبرنگاران از سياسيون درباره رهبران آينده اصلاح طلبان نقل محافل شد و هر روز نامي جديد در اين ميان ظهور مي کرد، اما نقطه مشترک همه اين اظهار نظرها يک نام بيشتر نبود؛ محمدرضا عارف.

 وزير اسبق پست و تلگراف و تلفن و معاون اول سيدمحمدخاتمي در دولت دومش. چهره اي که عباس سليمي نمين به عنوان يک چهره اصولگرا در گفت وگويي او را اصولگراتر از اسدالله بادامچيان چهره قديمي و قائم مقام موتلفه دانسته است.

عارف بعد از دوران حضورش در قدرت، به دانشگاه بازگشت، هر چند هنوز هم از سياست دور نيست؛ او يکي از چند عضو اصلاح طلب مجمع تشخيص مصلحت نظام است که با نظر رهبر انقلاب در اين مجمع عضويت دارد.

اصلاح طلبان درون نظام؟
انتخابات مجلس نهم مي تواند آغاز مجددي براي فعاليت اصلاح طلبان در فضاي سياسي کشور بعد از رخدادهاي پس از انتخابات سال 88 باشد. آغازي که قاعدتا به دليل«عملکرد غلط» برخي اصلاح طلبان در دوران بعد از انتخابات سال 88، نيازمند چهره هايي جديد از درون اين جريان است.

چه آنکه بعد از سال 88 بايد اصلاح طلبان را به دو دسته درون و برون نظام تقسيم کرد؛ هر چند اصلاح طلبان مجلسي چندان علاقه اي به اين تقسيم بندي ندارند، ولي اصولگرايان به جد به آن معتقدند. با اين حال وقتي از آنها مي خواهيم چهره هاي اصلاح طلب داخل نظام را اسم ببرند تمايلي به پاسخ دادن به آن ندارد و حداکثر درباره ويژگي هاي اصلاح طلبان داخل نظام حاضر به اظهار نظر هستند.

انتشار ليستي از اصلاح طلبان براي انتخابات مجلس اگر چه در فضاي سياسي با تکذيب خود اصلاح طلبان همراه شد، ولي نشان داد انتشار دهندگان اين ليست فرضي تست کردن فضاي سياسي کشور را به خوبي انجام دادند تا آنچان که اصولگرايان مي گويند چپ هاي ايراني چندان هم بي ميل به حضور در انتخابات نباشند، هر چند با چراغ خاموش وارد عرصه شده اند.  در ادامه نظر برخي از نمايندگان مجلس درباره اصلاح طلبان درون و خارج از نظام مي آيد:jadval.jpg
منبع: خبر آنلاين


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ