کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 18:48:51 , 1390/06/05
195  : تعداد بازديد
کائیدان:
هیجان کاذب در "سقوط یک فرشته" نداریم/ شخصیت‌ها پلاستیکی نیستند
یکی از نویسندگان مجموعه "سقوط یک فرشته" تاکید کرد شخصیت‌های این مجموعه پلاستیکی نیستند و با تاثیر از نمونه‌های واقعی طراحی شده‌اند تا برای بیننده باورپذیر باشند.

 

 مجموعه تلويزيوني "سقوط يک فرشته" به کارگرداني بهرام و حميد بهراميان و تهيه‌کنندگي رامين عباسي‌زاده ماه رمضان از شبکه يک پخش مي‌شود. در اين مجموعه مسعود رايگان، فريبا کوثري، خاطره اسدي، مهرداد صديقيان، هدي زين‌العابدين، داريوش کاردان، شبنم مقدمي، علي سليماني و ... بازي مي‌کنند. با بابک کائيدان يکي از نويسندگان اين مجموعه صحبت کرديم که در پي مي‌خوانيد.

* قصه اين مجموعه درباره شيطاني است که در جمع خانواده‌اي نفوذ مي‌کند و ايمان هر يک از افراد خانواده سنجيده مي‌شود. قبلاً چنين موضوعي در مجموعه‌هاي "او يک فرشته بود" و "اغما" تجربه شده بود. نگران نبوديد فضاي "سقوط يک فرشته" شبيه اين مجموعه‌ها شود؟

- بابک کائيدان، فيلمنامه‌نويس: مسلماً در ابتدا نگراني‌هايي داشتيم که قصه "سقوط يک فرشته" تشابه نداشته باشد. همانطور که مي‌دانيد اين حوزه محدود است و کارهايي که تا به حال انجام شده در ذهن مردم ماندگار شده است، به همين دليل ما بايد فيلمنامه‌اي را مي‌نوشتيم که قصه آن براي مردم جذابيت لازم را داشته باشد. "او يک فرشته بود" اولين اثر با موضوع شيطان بود که به تهيه‌کنندگي رامين عباسي‌زاده تهيه شده بود. بنابراين ما در طول نگارش "سقوط يک فرشته" مرتب استرس داشتيم که در فرم و محتوا کار متفاوتي ارائه کنيم.

البته هنوز قصه اين مجموعه کامل نشده است و ما نظرات مختلف مردم را گرفتيم، اما بايد بگويم هنوز قصه اين مجموعه براي منتقدان، خبرنگاران و مردم غير قابل پيش‌بيني است. بايد تاکيد کنم مجموعه تلويزيوني "سقوط يک فرشته" ماورايي نيست و معتقدم کار ما ملودرام است. کارهاي ماورايي به رفت و برگشت روح اختصاص دارد، اما کار ما اين طور نيست.

*يعني به نظرتان مجموعه "سقوط يک فرشته" که به مسئله شيطان مي‌پردازد، ماورايي نيست و جزو سريال‌هاي ملودرام قرار مي‌گيرد؟

- منظورم اين نيست که ماورايي نيست، بلکه معتقدم ماوراء نام مناسبي براي آن نيست، چون قصه "سقوط يک فرشته" در يک فضاي رئال اتفاق مي‌افتد و ملودرام اجتماعي است، اما مفاهيم ماورايي در آن پررنگ است و نقش به سزايي دارد. در اين مجموعه تلويزيوني ورود به حوزه متافيزيک خيلي کمرنگ است، به همين دليل مي‌گويم اين سريال ماورايي نيست.

ما تلاش کرديم با محور قرار دادن قرآن به مفاهيم قرآني و اسلامي بپردازيم و اين نوع مفاهيم را تقويت کنيم. گرچه محور ما قرآن است، اما مستقيم‌گويي نکرديم و يک ملودرام خانوادگي و اجتماعي را به تصوير کشيدم.

 

*شما در صحبت‌تان اشاره کرديد نظرات مردم را گرفتيد. آيا دريافت نظرات مردم منجر به تغيير قصه شد يا نه؟

- نظرات مردم گسترده بود. البته تاثير داشت، ولي نه اينکه اساس قصه و شخصيت‌ها تغيير کنند؛ چرا که از ابتدا شخصيت‌ها و قصه چارت مشخصي داشت و ما بر آن اساس فيلمنامه را نوشتيم. مثلاً برخي شخصيت‌ها در مجموعه که توسط بازيگران به خوبي در آمده و مورد توجه مردم هم قرار گرفته بود کمي در قصه حضورشان را پررنگ کرديم.

*چقدر زمان براي قصه مجموعه "سقوط يک فرشته" گذاشتيد؟

- طرح اوليه قصه براي تهيه‌کننده بود و آقاي بهراميان هم يک سيناپس نوشته بود، اما من از اوائل يا اواسط ارديبهشت ماه بود که به پروژه ملحق شدم و قرار شد نگارش "سقوط يک فرشته" را برعهده داشته باشم. نگارش قصه را با زامياد سعدونديان شروع کرديم، اما به دليل کسالتي که داشت از قسمت نهم تا سيزدهم را جداگانه کار کردم. تا اينکه روح الله صديقي به جمع ما پيوست و ما هم قصه را جلو برديم. وقتي او به پروژه ملحق شد ضعف‌هايي که در قسمت‌هاي اوليه سريال داشتيم در قسمت‌هاي بعدي برطرف و ديالوگ‌ها را يکدست‌‌تر کرد و از قسمت 13 به صورت مشترک نوشتيم.

*قصه مجموعه تلويزيوني "سقوط يک فرشته" تا قسمت نهم ضعف‌هاي زيادي داشت و قوام لازم را پيدا نکرده بود، اما از اين قسمت به بعد رنگ و لعاب ديگري به خودش گرفت. چرا در قسمت‌هاي اوليه با اين همه ضعف رو به رو بوديد؟

- شايد به اين دليل بود که مقدمه سريال کمي طولاني شد و دير وارد قصه شديم. سه تا چهار ماه زمان براي مجموعه "سقوط يک فرشته" کم بود، آن هم براي سريالي که به لحاظ مفاهيم سنگين بود. شايد کمي شتابزدگي داشتيم، ولي اگر زمان داشتيم اين مشکلات بر طرف مي‌شد و تمرکز بيشتري روي قصه داشتيم.

البته مخاطب در آثار ملودرام خانوادگي زماني که با تنش رو به رو مي‌شود برايش بيشتر جذابيت دارد. در قصه "سقوط يک فرشته" هم اين اتفاق افتاد. زماني که تنش بين افراد خانواده زياد شد، جذابيت قصه براي مردم بيشتر شد. سعي کرديم شخصيت‌ها را از جنس مردم انتخاب کنيم تا برايشان باورپذيرتر باشد. در مجموع جنس شخصيت‌ها پلاستيکي نيست.

*گرچه تنش به جذابيت قصه افزوده، اما قبول کنيد شخصيت‌ها در قسمت‌هاي اول چندان قوام نداشت، حتي راوي خيلي مستقيم‌گويي مي‌کرد و همين مسئله باعث شده بود مخاطب پس بزند. در واقع تا قسمت هشتم يا نهم راوي با قصه تنيده نشده بود، اما از قسمت نهم و دهم اين اتفاق افتاده است. کدام يک از نويسندگان نريشن‌ها را نوشتند؟

- نريشن‌ها را روح‌الله صديقي نوشته بود. البته قرار بود راوي تا قسمت نهم و دهم شناخته نشود و بعد خودش را معرفي کند. شايد بهتر بود راوي از قسمت چهار و پنج گذاشته مي‌شد. نمي‌توانستيم او را زودتر معرفي مي‌کنيم، به همين دليل ديالوگ‌هاي راوي در ابتدا ساده بود، اما به مرور با قصه تنيده شده است و ديالوگ‌ها هم قوت بيشتري گرفت.

*ولي برخي ديالوگ‌هاي راوي ساده نبود، بلکه جملات خيلي سطحي را بيان مي‌کرد که به قصه لطمه زد؟

- اگر زمان بيشتري در اختيار داشتيم، مسلماً برخي قسمت‌هاي قصه پالايش مي‌شد. از سوي ديگر قبول کنيد براي پرداخت به شيطان بايد به يک اجماع مي‌رسيديم. حرف زدن درباره شيطان کار حساسي بود.

 

*آقاي عباسي‌زاده قبل از پخش مجموعه "سقوط يک فرشته" اعلام کرده ژانر اين مجموعه ترس است، اما به نظر نمي‌آيد چنين ژانري داشته باشد. شما چه نظري داريد؟

- نمي‌دانم ايشان چنين جمله‌اي را گفتند يا نه، اما ما سعي کرديم با توامنينه ترس را وارد کنيم. ما از همان ابتدا اعتقاد نداشتيم يک يک کار با ژانر ترس داشته باشيم، بلکه مي‌خواستيم يک ملودرام، اما با يک فرم متفاوت را به تصوير بکشيم. به همين دليل از ساختار کلاسيک استفاده نکرديم و به لحاظ اجرا و فرم در بخش‌هايي که قصه مي‌طلبيد ژانر ترس را وارد کرديم. قرار نبود هيجان کاذب ايجاد کنيم تا مخاطب را جذب کنيم. هدف ما از ابتدا مشخص بود که در هر يک از بخش‌هاي قصه چگونه عمل کنيم.

*شما از ساختار کلاسيک استفاده نکرديد. فکر نمي‌کرديد ممکن است مخاطب تلويزيون که عادت به ديدن قصه‌هايي با ساختار کلاسيک را دارد، چندان تمايلي براي ديدن مجموعه نداشته باشد؟

- به هر حال يک تجربه و ريسک بود. آثار ماه رمضان حساسيت بالايي دارد، اما بهراميان امتحان خودش را به خوبي پس داده بود. من يک فيلم سينمايي با او با عنوان "چرخ و فلک" کار کردم که در مرحله پروانه نمايش است، به همين دليل روحيات بهراميان را مي‌شناختم و مي‌دانستم او در کار از من چه مي‌خواهد.

از سوي ديگر تهيه‌کننده مجموعه "سقوط يک فرشته" هم مي‌خواست يک کار متفاوت از تجربيات قبلي‌اش انجام بدهد. البته مردم از سريال‌هاي خارجي که از ساختار کلاسيک بهره نبرده بودند و از تلويزيون پخش شده، استقبال کرده بودند. ما هم سعي کرديم اين مجموعه براي مردم جذابيت زيادي داشته باشد. شبکه هم همکاري لازم را با ما کرد. فکر مي‌کنم تجربه موفقي از کار در آمد و اگر هم زمان بيشتر داشتيم اين موفقيت بيشتر مي‌شد.

*از مدتي پيش مسابقه پيامکي مجموعه "سقوط يک فرشته" شروع شد، اما چرا سئوالات اين مسابقه ساده است؟ خودتان سئوالات را طراحي مي‌کنيد؟

- بله، خودم طراحي مي‌کنم. گرچه سئوالات به ظاهر ساده است، اما فريبنده است و بيشتر مردم جواب‌هاي غلط مي‌دهند. زمان محدود منجر به يکسري مشکلات براي ما شد. اگر زمان بيشتر داشتيم قطعاً سئوالات بهتر طراحي مي‌شد. گرچه سئوالاتي که مطرح شده در راستاي قصه بود، اما به مرور سئوالات مفهومي مطرح مي‌کنيم تا مردم را بيشتر درگير قصه کند.

*استقبال مردم چطور بوده است؟

- مخاطبان استقبال خوبي کردند.

*چرا مسابقه پيامکي از ابتداي سريال طراحي نشد، چون اين مسئله پيش آمده که طبق نظرسنجي چند سايت اين سريال رتبه سوم را گرفته است، با راه‌اندازي اين مسابقه قصد دارد تعداد مخاطبانش را افزايش بدهد؟

- نه، اصلاً ما چنين هدفي را دنبال نکرديم. همانطور که مي‌دانيد تاکنون نظرسنجي دقيق و کاملي صورت نگرفته است و نتايج آثار ماه رمضان مرتب در حال تغيير است. بايد در انتها ديد هر يک از سريال‌ها چقدر مخاطب دارند و توانستند بينندگان را درگير قصه کنند.

هر اثر هنري جايگاه خودش را دارد و خود سريال جايگاه‌اش را مشخص مي‌کند. اگر حق‌مان باشد اول مي‌شويم و اگر حق‌مان نباشد دوم، سوم و چهارم خواهيم شد. علاوه بر آن ما چون درگير نگارش بوديم، به همين دليل مسابقه پيامکي ديرتر برگزار شد.

*و صحبت آخر.

- اميدوارم بينندگان از ديدن مجموعه "سقوط يک فرشته" رضايت داشته باشند. هدف ما فقط سرگرم کردن مخاطبان نبود، بلکه مي‌خواستيم نکته‌اي هم از سريال بياموزند./ منبع: مهر


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ