کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 18:26:31 , 1390/06/05
195  : تعداد بازديد
راشا تودي: ماموريت اف.بي.آي پس از 11 سپتامبر؛
مأموران "اف‌بي‌آي" پس از 11 سپتامبر تلاش گسترده‌اي را آغاز کرده‌اند تا افراد مختلفي را به انجام عمليات تروريستي تشويق، متهم و سپس محکوم کنند.

 

 شبکه خبري "راشا تودي" در گزارشي به افشاي نقشه "اف‌بي‌آي" در تطميع افراد مشکوک براي مشاركت  مي‌پردازد. در اين گزارش روند تحريک اين افراد و سپس دستگيري آنها در حين عمليات تروريستي تشريح و هدف "اف‌بي‌آي" از اين اقدامات بيان شده است.
"اف بي آي" امروزه بيش از 15 هزار مأمور مخفي را در استخدام خود دارد؛ اين رقم 10 برابر تعداد مأموران اين سازمان در سال 1975 است.

* مأمورين "اف بي آي" مسئول عمليات‌هاي مخفي بزرگ در آمريکا

اگر فکر مي‌کنيد اين تعداد جاسوس زياد است (جاسوساني که به ازاي هر مأموريت تا 100 هزار دلار دريافت مي‌کنند) براي يافتن موفقيت‌هاي آنان نيازي نيست خيلي در کارنامه‌شان جستجو کنيد. اين مأموران مسئول تعداد بسياري از عمليات‌هاي مخفي بوده‌اند که پس از 11 سپتامبر از وقوع فاجعه‌هاي بزرگ داخلي در آمريکا جلوگيري کرده است.
البته اين مأمورين وظيفه برنامه‌ريزي [اين ترورها] را نيز بر عهده داشته‌اند.

* نقش "اف بي آي" در پرونده‌هاي تروريستي پس از 11 سپتامبر

"اف بي آي" در سال‌هاي اخير از مخبرهاي آموزش‌ديده، نه تنها براي کسب اطلاعات در مورد متهمين به تروريسم، بلکه براي متهم کردن آنان از همان روز اول استفاده کرده است. گزارش اخيري که توسط مجله "مادر جونز" و "برنامه گزارش‌هاي تحقيقي" "دانشگاه کاليفرنيا - برکلي" منتشر شده است، به تحليل آمار شکه‌کننده‌اي در مورد نقش مخبرين "اف بي آي" در پرونده‌هاي تروريستي پرداخته است که در دهه پس از 11 سپتامبر هدف اين سازمان بوده‌اند.

* "اف بي آي" افراد مختلف را به انجام عمليات‌هاي تروريستي تشويق مي‌کند

اين گزارش نشان مي‌دهد که "اف بي آي" مکرراً به درون جوامعي نفوذ مي‌کند که گمان مي‌نمايد در آن‌ها افرادي با ذهن‌هاي تروريستي با ديگران مشغول فعاليت هستند. مأموران "اف بي آي"، صرف نظر از قصد اعضاي آن جامعه، وارد آن مي‌شوند، افرادي را پيدا مي‌کنند که داراي پتانسيل اقدام به حمله‌هاي "غير متعارف" هستند و سپس اين افراد را تا حدي به انجام اقدامات تروريستي تشويق مي‌کنند. مأموران با مديريت "اف بي آي" اسلحه، بودجه و نقشه مورد نياز را در اختيار افرادي قرار مي‌دهند که در صورت عدم وجود اين امکانات مايل به انجام عمليات تروريستي نيستند؛ سپس پيش از آن که آنان اقدام تروريستي خود را تکميل کنند "اف بي آي" آنان را دستگير مي‌کند.
به علاوه، يکي از مقامات ارشد سابق در "اف بي آي" به مجله "مادر جونز" گفت که به ازاي هر مخبري که رسماً در استخدام "اف بي آي" است، تا 3 مأمور مخفي به شکل غير رسمي در اين سازمان مشغول به کار هستند.

* در 10 سال اخير تنها سه عمليات تروريستي بدون دخالت "اف بي آي" برنامه‌ريزي شده است

در سال‌هاي اخير "اف بي آي" از اين مخبرها براي برنامه‌ريزي و سپس توقف حملات احتمالي بسيار مشهوري استفاده کرده
است. اين گزارش نشان مي‌دهد که نقشه بمب‌گذاري در متروي واشنگتن، نقشه متروي نيويورک و تلاش براي منفجر کردن "برج سيرز" در شيکاگو و ده‌ها نقشه ديگر را مأمورين "اف بي آي" برنامه‌ريزي کرده‌اند. در حقيقت، با خواندن اين گزارش متوجه مي‌شويم که تنها سه نقشه تروريستي در دهه اخير بدون دخالت مأمورين "اف بي آي" برنامه‌ريزي شده است.

* چگونگي تطميع افراد به انجام اقدام تروريستي توسط "اف بي آي"

اين گزارش افشا مي‌کند که در بسياري از عمليات‌هاي مخفي، ديدارهاي مهم ميان مخبرين و عاملان بي اطلاع به عمد ضبط نمي‌شده تا بعدها هيچ گونه اتهامي عليه "اف بي آي" وجود نداشته باشد و در نتيجه پرونده بسته نشود. شايد مشهورترين نقشه توسط "اف بي آي" پرونده "نيوبرگ 4" باشد. در حدود فاصله يک ساعت از شهر نيويورک، يکي از مخبرين "اف بي آي" در يک گروه اسلامي نفوذ کرد و 4 تن را به انجام چندين حمله تروريستي تحريک نمود. اين افراد شايد قبلاً هيچ گونه حمله‌اي مرتکب نشده بودند؛ اما زماني که مخبر "اف بي آي" به آنان نقشه و يک جفت موشک داد، آنان با انجام حمله موافقت کردند. وکلاي مدافع فرياد زدند که اين يک نقشه "تطميع" بوده است؛ اما با اين وجود اين افراد به 25 سال زندان محکوم شدند.

* "اف بي آي" طراحي عمليات تروريستي را به عهده مي‌گيرد تا با متوقف کردن آن ادعاي جنگ با تروريسم را مطرح کند

"مارتين استولار" به مجله "مادر جونز" گفت: "مشکل اين پرونده‌ها اين است که اگر مأمورين دولتي به زور [تطميع] متهمين را مجبور به اقدام تروريستي نمي‌کردند، اين متهمين هيچ اقدامي مرتکب نمي‌شدند." "استولار" نماينده متهمي بود که در نقشه بمب‌گذاري در نيويورک با برنامه‌ريزي مأمورين "اف بي آي" دستگير شده بود. "مأمورين" اف بي آي جرم را ايجاد مي‌کنند تا آن را برطرف و سپس ادعا کنند که در جنگ با تروريسم موفق شده‌اند. "اف بي آي" نيز مي‌گويد که اين روش، برنامه‌اي است براي "پيش‌دستي"، "جلوگيري" و "قطع" [حملات تروريستي].

* نقش پررنگ مخبرين "اف بي آي" در پرونده‌هاي تروريستي

اين گزارش همچنين بيان مي‌کند که در بيش از 500 پرونده با موضوع تروريسم که آنان تحليل کرده‌اند، تقريباً نيمي از آن‌ها شامل استفاده از مخبرين بوده‌اند که بسياري از آنان به ازاي دريافت پول و يا بخشيده شدن جرايمشان براي "اف بي آي" کار کرده‌اند. در 158 پيگردي که انجام شد، 49 متهم در نقشه‌هاي شرکت داشتند که مأمورين تطميع‌گر به نيابت از "اف بي آي" طراحي کرده بودند.

* پس از 11 سپتامبر حدود دو سوم از پرونده‌هاي تروريستي در آمريکا با محکوميت متهم بسته شده است

متخصصين اشاره مي‌کنند که پيروزي يک متهم در پرونده‌اي که با تروريسم در ارتباط باشد، چه تطميع و چه غير از آن، تقريباً غير ممکن است. "ديويد کول"، استاد حقوق "دانشگاه جورج تاون" به مجله "مادر جونز" مي‌گويد: "نقشه‌هايي که فرد در آن‌ها به دست داشتن در حمله به سيستم مترو و يا بمب‌گذاري در يک ساختمان متهم مي‌شود آن چنان وحشت‌آور هستند که نظر هيئت‌منصفه را کاملاً تحت تأثير قرار مي‌دهند." از 11 سپتامبر به اين سو، تقريباً دو سوم از پرونده‌هاي مرتبط با تروريسم با محکوميت متهم به پايان رسيده است. يکي از مقامات بازنشسته "اف بي آي" مي‌گويد: "متهمين ديگر نمي‌گويند" من را تطميع کرده‌اند و يا "من به سن قانوني نرسيده‌ام.".

* ورود بدون دليل مأمورين "اف بي آي" به جوامع اسلامي

همه اين محکوميت‌ها در اثر حضور داشتن در مکان خاصي در زمان نامناسب دامن‌گير متهم مي‌شود. "فرحانه خرا" عضو گروه "پيروي اسلام" اشاره مي‌کند که مأمورين "اف بي آي" براي "ماهيگيري" وارد مساجد مي‌شوند صرفاً براي آن که در اين مجامع منافع خود را تأمين کنند. "خرا" تصريح مي‌کند: ""اف بي آي اکنون به مأمورين خود مي‌گويد که مي‌توانند بدون دليل وارد پرستشگاه [مسلمانان] شوند. اين موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات زيادي از ديد قانون اساسي مي‌شود.

* روش تطميع که "اف بي آي" از آن استفاده مي‌کند با قانون اساسي در تناقض است

اين عمليات‌هاي مخفي از ابتدا تا پايان از لحاظ قانون اساسي مملو از مشکلاتي از اين دست است. با اين وجود، يک دهه پس از 11 سپتامبر "اف بي آي" از هر روشي استفاده مي‌کند تا تروريست‌ها (يا افرادي را که فکر مي‌کنند روزي تبديل به تروريست شوند) را از صدمه زدن دوباره به آمريکا باز دارد.

 


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ