کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 11:01:58 , 1390/06/05
83  : تعداد بازديد
اعلام آمادگی ایران برای اعزام سفیر به مصر
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر لزوم کناره گیری بشار اسد رئیس جمهور سوریه این نوع اظهارات را مغایر با میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی، وقیحانه و ناشی از خوی استکباری دانست.

 
علي اکبر صالحي وزير امور خارجه ايران در خصوص اظهارات مقامات امريکايي مبني بر لزوم کناره گيري رئيس جمهور سوريه گفت: آمريکا هنوز در حال و هواي جهان تک قطبي است و فکر مي کند ژاندارم جهان است و متاسفانه از اين نوع اظهار نظرها مي کنند.

وي اضافه کرد: خيلي اين اظهار نظرها را نبايد جدي گرفت چون اگر اين اظهار نظرها مي توانست کارساز باشد ميبايست اين ها مسئله افغانستان تا الان حل کرده بودند.

وزير خارجه بيان کرد: در ارتباط با سوريه بايد تاکيد کرد سوريه کشور مستقلي است کنوانسيون هاي بين المللي ميثاق هاي بين المللي اجازه نمي دهند که مقامات کشوري مداخله جويانه درباره کشور ديگري موضع گيري کنند از يک طرف اينها مي گويند نبايد در امور داخلي کشورها دخالت کرد و اين را به عنوان يک اصل سياست خارجي ادعا مي کنند و از طرفي وقيحانه چنين اظهاراتي دارند. علت اين سخن ها تکبر و استکباري است که دارند.

صالحي در خصوص قرار دادن نام ايران در ليست کشورهاي حامي تروريسم از سوي امريکا نيز گفت: چه چيز ديگري هست که آمريکا ايران را به آن متهم نکرده است؟! من به مزاح جايي گفتم که سونامي که در ژاپن آمده را ممکن است بگويند علتش ايران بوده و يا زلزله اندونزي مي گويند سرمنشا اش ايران است! يعني ديگر مسخره شده است.

وي يادآور شد: نمي خواهم از برخي اتفاقات 20 يا 25 سال پيش نام ببرم اما مثلا در قضيه لاکربي اولش گفتند ايران بوده! يعني هر اتفاقي مي افتد اول ايران را مي گذارند و اين اقدامات منفي عليه ايران حالت مسخره به خود گرفته است.

وزير خارجه ادامه داد: بهترين واکنش توصيه قرآن است وقتي با يک سري حرفهاي پريشان روبرو مي شويم بايد با کرامت و وقار از پريشان گويي ها عبور کرد.

وي گفت: آيا حمايت ما از حزب الله که دفاع مشروع از وطنش مي کند حمايت از تروريسم است؟  آيا حمايت معنوي از حماس که سرزمينش را اشغال کرده اند حمايت از تروريسم است؟ اگر اين معنايش حمايت از تروريسم است بايد بازنگري کنند.

وزير خارجه در خصوص واکنش ايران به اين نوع اقدامات امريکا که خود حامي گروهک هاي تروريستي است اظهار داشت: وجدان عمومي مردم بايد اين طور مسائل را قضاوت کند ما اين را به وجدان عمومي مردم واگذار مي کنيم ما بايد افکار عمومي را متوجه حقايق کنيم. آمريکا خودش را صاحب قدرت مي داند ما شيوه رفتاريمان اين نيست ما شيوه رفتاري مبتني بر عقلانيت داريم آنها شيوه رفتاري مبتني بر استکبار و اين دو با هم فرق دارند.

صالحي گفت: خوشبختانه افکار عمومي جهان با آن رفتار ها و معيارهاي دوگانه اي که آمريکا از خودش بروز داده آگاه شده اند مثلا در حقوق بشر کشوري که هيچ چيز از عناصر حقوق بشر در آن رعايت نمي شود چون در مدار سياست هاي آمريکا حرکت مي کند بحثي درباره آن مطرح نمي شود. اما درباره کشوري که از صد عنصر 99 عدد را دارد و ممکن است در يک مورد ابهامي باشد که اين نيز شامل همه کشورها مي شود که در يک جايي بلنگند پيراهن عثمان درست مي کنند.

رئيس دستگاه سياست خارجي ايران افزود: مردم با اين تناقض ها و معيارها و رفتارهاي دوگانه آشنا تر شده اند و با وجود عرصه اينترنت و ارتباطات افکار را نمي توان گول زد الان همه بيدارند و آنها آب در هاون مي کوبند.

وزير خارجه در خصوص پيروزي انقلاب مردم ليبي نيز گفت: پيام من به مردم ليبي اين است که مراقب دشمنان اصليشان باشند نگذارند در اين انقلابي که با اين همه حجم خسارات، ويراني، ايثار و شهادت به ثمر رسيده عده اي بيايند و انقلابشان را مصادره کنند.

وي تصريح کرد: اميدواريم انقلابيون اصيل بتوانند نظامي را برقرار کنند که اين نظام مستقل و غير وابسته و مبتني بر جهان بيني اسلامي باشد و نگذارند دشمنان قسم خورده امت اسلامي و مردم مسلمان ليبي همچون گرگي با لباس ميش ظاهر شوند و بلايي بر سر آنها بياورند که عواقب غير قابل جبران داشته باشد.

صالحي در خصوص اخرين وضعيت ارتقاي روابط ايران و مصري گفت: مصري ها علاقه مندند که با ايران رابطه داشته باشند ما نيز علاقه منديمان را اظهار کرده ايم اين دو ملت سزاوار روابط عميق و گسترده اند.

وي عنوان کرد: مصر به عنوان يکي از کشورهاي مهم جهان اسلام که کانون انديشه اسلامي است جايگاه مهمي دارد و تعميق روابط ايران و مصر مي تواند عامل ثبات، امنيت و صلح منطقه باشد.

صالحي تاکيد کرد: ايران و مصر دو کشور مهم هستند و از ديرباز روابط داشته اند که متاسفانه در يکي دو دهه گذشته اين روابط به دليل سياست هاي حکام قبلي مصر دچار افت و خيز شده بود ولي هر دو ملت به هم علاقه مندند و به خصوص از نظر فرهنگي خيلي به هم نزديکند و حال و هواي مردم مصر با مردم ايران خيلي سازگاري دارد.

وزير خارجه گفت: ما مطمئنيم در آينده اي نه چندان دور سطح روابط ارتقاء خواهد يافت خيلي هم بحث يک ماه يا سه ماه زمان طولاني نيست بايد صبر کنيم تا شرايط براي مصري ها به گونه اي باشد که بتوانند قدم مورد نظر را بردارند.

وي در پايان گفت: ما اعلام کرده ايم هر لحظه اي که مصري ها آمادگيشان را اعلام کنند همان لحظه حاضريم سفيرمان را به مصر بفرستيم. /مهر

 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ