کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 17:24:27 , 1390/06/02
196  : تعداد بازديد
رکوردشکنی رهن و اجاره در کشور/ اجاره نشین ها نقره داغ شدند!
بررسی میدانی قیمت مسکن و رهن و اجاره در استانهای مختلف کشور حرفهای زیادی برای مسئولان به همراه دارد به طوریکه به رغم رکودی که این روزها بازار مسکن را فراگرفته است همچنان قیمت رهن و اجاره در حال رکوردشکنی است.

 

به گزارش مهرورزي آنلاين؛ مرور وضعيت رهن، اجاره و قيمت مسکن در کلانشهرهاي کشور گوياي واقعيتهاي تلخي است بطوريکه با وجود طرحهاي دولت در زمينه مسکن مهر همچنان مي توان مشکل مسکن و اجاره نشيني را يکي از مهم ترين مشکلات خانواده ها در استانهاي مختلف کشور ناميد.

اين در حاليست که قيمت رهن و اجاره و قيمت مسکن در دو منحني مقابل يکديگر قرار دارند به نحوي که هرچقدر که در بازار خريد و فروش مسکن مي توان رکود و کسادي را مشاهده کرد بازار رهن و اجاره با سير صعودي در حال تبديل شدن به معضل زندگي شهرنشيني به ويژه براي خانواده هاي با درآمد متوسط و پايين است.

بازار داغ اجاره در گلستان

در استان گلستان اگرچه گزارشهاي ميداني حکايت از کسادي بازار خريد و فروش مسکن در مناطق مختلف دارد ولي بازار اجاره و رهن مسکن در اين استان نسبت به گذشته رواج بيشتري پيدا کرده که البته عدم ضابطه مندي در زمينه اجاره و رهن خود مشکلي است که مردم را درگير کرده است.

بر اساس آمارها اجاره بهاي يک واحد در گرگان تا مرز 100 متر در منطقه جرجان ماهانه 200 تا 250 هزار تومان با پيش پرداخت يک ميليون تومان است در حاليکه اجاره بهاي مسکن بالاي 100 متر نيز ماهانه 250 تا 300 تومان و با پيش پرداخت يک ميليون تومان گزارش شده است.

همچنين اجاره بهاي مسکن تا 100 متر در منطقه گلشهر 350 تا 400 هزار تومان ماهانه با پيش پرداخت بين يک تا دو ميليون تومان، اجاره بهاي مسکن بالاي 100 متر نيز 500 تا 550 هزار تومان با پيش پرداخت يک تا دو ميليون تومان است.

وضعيت رهن و اجاره مسکن در گرگان و کسادي بازار خريد و فروش البته حکايتي است که مخالفان و موافقاني هم دارد بطوريکه متوليان بخش مسکن گلستان با رد رکود و کسادي در بازار مسکن استان معتقدند بازار ساخت و ساز مسکن در استان نسبت به قبل با رونق همراه است.

رئيس مسکن و شهرسازي گلستان براي تاييد ادعاي خود نيز به آمارها اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار پروانه هايي که در سال 89 براي ساخت و ساز از سوي شهرداريهاي استان صادر شد نسبت به سال 88 رشد چشمگيري دارد.

زاينده رود قيمت مسکن را تعيين مي کند!

در استان اصفهان نيز حکايت مسکن و رهن و اجاره حکايت زاينده رود است و اين طرف رودخانه و آن طرف رودخانه؛ زيرا قيمت و بهاي مسکن در نقاط مختلف اصفهان بر اساس نزديکي به رودخانه زاينده رود و با معيارهايي چون قرار گرفتن در سمتهاي مختلف رودخانه تعيين مي‌شود.

آنچه که در اصفهان نيز مانند ديگر کلانشهرهاي کشور مشاهده مي شود رکود خريد و فروش مسکن است و اينجا نيز بازار رهن و اجاره داغ داغ است به طوريکه بسياري از اجاره نشين ها را اساسي نقره داغ کرده است.

مطابق گزارش ميداني خبرنگار مهر اين روزها نمودار قيمت رهن و اجاره در حال پيشي گرفتن است تا اين امر نگراني خانواده ها و زوج هاي جوان را به دنبال داشته باشد.

به هرحال هرچند که بازار خريد و فروش مسکن کساد است ولي بد نيست نگاهي به قيمت هاي نجومي خريد مسکن در اصفهان داشته باشيم. بر اساس قيمتها براي خريد يک آپارتمان 130 متري در"آپادانا" بايد بهايي نزديک به 300 ميليون تومان پرداخت کرد، همچنين براي يک زمين و ساخت ويلايي با متراژي نزديک به 250 متر نيز بايد هزينه اي حداقلي و نزديک به 600 الي 800 ميليون تومان پرداخت کرد.

البته حکايت قيمت مسکن در اصفهان به شمال و جنوب و مرکز شهر بودن هم وابسته است به طوريکه هر مترمربع زمين در خيابان بزرگمهر که از جمله خيابانهاي مرکزي شهر نيز محسوب مي شود حداقل يک ميليون و 200 الي يک ميليون و 400 تخمين زده مي‌شود که البته هرچه به سمت جنوب شهر برويم اين عدد کاهش مي يابد.

و اما رهن و اجاره مسکن در اصفهان مطابق اطلاعات جمع آوري شده به صورت ميداني از سطح شهر و بنگاههاي معاملات ملکي از جهش و رشد برخوردار بوده است به طوريکه اين روزها براي رهن و اجاره يک آپارتمان ويلايي دو خوابه نوساز در خيابان آپادانا اصفهان بايد دست کم ماهيانه 600 هزار تومان اجاره و دو ميليون تومان رهن داشته باشيد.

قيمت اجاره مسکن در خيابان بزرگمهر در مرکز شهر نيز براي يک آپارتمان سه خوابه نزديک به 550 هزار تومان اجاره و پنج ميليون تومان رهن است و بهاي اجاره آپارتمان ‌دوخوابه در خيابان بزرگمهر نيز نزديک به پنج ميليون تومان رهن و ماهيانه 400 هزار تومان اجاره مي رسد که البته اين قيمت ها براي خانه هاي ويلايي بسيار بيشتر است.

افزايش چشمگير نرخ رهن و اجاره

و اما اوضاع در کلانشهر تبريز چندان تفاوتي با ديگر کلانشهرهاي کشور ندارد. اينجا نيز خريد و فروش مسکن در رکود به سر مي برد و در عوض همچنان اجاره و رهن در حال رکوردشکني است.

اين در حاليست که با افزايش رکود صنعت مسکن در آذربايجان شرقي مسئولان ذيربط اذعان دارند که توليد بيش از نياز مسکن موجب رکود اين صنعت شده، اين درحالي است که قيمت رهن و اجاره همچنان رو به افزايش است.

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تبريز مهمترين دليل ايجاد رکود در صنعت مسکن و ساخت و ساز را عدم تعادل توليد و تقاضا عنوان کرده و تاکيد مي کند: سرعت توليد مسکن از سرعت نياز به مسکن بيشتر است.

جليل آدي بيگ، معاون اتحاديه املاک استان خريد و فروش ملک و زمين را در تبريز در حالت رکود و با قيمتهاي ثابت عنوان کرده و مي گويد: در عين حال مبالغ رهن و اجاره نسبت به سال گذشته افزايش چشمگيري داشته است.

با اين اوصاف وضعيت تبريز نيز مانند ديگر کلانشهرهاي کشور براي اجاره نشين ها نگران کننده است چرا که با روند افزايشي قيمت رهن و اجاره به نظر مي رسد فشار اين افزايش اقتصاد خانواده ها را مورد هدف قرار خواهد داد.

عطش اجاره در مشهد

نرخ و بهاي مسکن در کلانشهر مشهد را بايد با يکسري فاکتورهاي خاص اين کلانشهر سنجيد. مشهد دومين کلانشهر ايران است اما ساختارهاي جمعيتي اش به دليل بافت مذهبي آن با ديگر نقاط کشور متفاوت است و شايد به همين دليل است که معضلات آن را با پروژه هاي زودبازده مثل مسکن مهر نمي توان حل کرد.

شيب جمعيت پايتخت معنوي ايران حاکي از آن است که هر سال تعداد زيادي از مردم نقاط مختلف کشور به نيت مجاورت رهسپار اين ديار مي شوند. اشتياق براي اقامت در مشهد، مرکز خراسان رضوي را به يکي از مهاجرپذيرترين مناطق کشور تبديل کرده است به گونه اي که نفوس حاشيه نشيني اين شهر از جمعيت برخي استان ها بيشتر است.

به گفته محمد پژمان شهردار مشهد، هم اکنون 900 هزار نفر در مناطق حاشيه اين شهر زندگي مي کنند که درصد قابل توجهي از آنها اجاره نشيني هستند.

با اين اوصاف وجود تعداد زيادي مهاجر که از ديگر نقاط کشور و شهرهاي خراسان رضوي به مشهد مي آيند نمودار تقاضاي مسکن را در اين شهر متلاطم کرده است بطوريکه به گفته يکي از بنگاهداران املاک مشهد در اين کلانشهر هميشه عطش اجاره وجود دارد.

با اين اوصاف در کلانشهر مشهد وضعيت نرخ اجاره و رهن نيز به مانند ديگر کلانشهرها روند صعودي داشته است به طرويکه به گفته يک بنگاهدار اجاره هاي 200 تا 250 هزار تومان در سيدي، صبا، کوي کارگران و کارمندان و طلاب به معناي جذب 70 تا 80 درصد در آمد شهروندان در بخش اجاره بها است که اين روند به واقع کمرشکن است.

اين بنگاه دار تصريح مي کند: در مجموع وجود اجاره بهاي بالاي يک ميليون تومان در نقاط بالاي شهر و متوسط اجاره 500 هزار تومان در مشهد با توجه به بافت پيشه وري شهر بسيار بالاست.

آپارتمانهاي کرج خالي مي مانند

و اما اوضاع رهن و اجاره در کلانشهر کرج کمي بحراني تر به نظر مي رسد که البته اين وضعيت خود نيز به موارد مختلفي مرتبط است. با يک نگاه اجمالي به آپارتمانهاي خيابانهاي معروف و غيرمعروف شهر و حتي در شهرهاي حاشيه اي مانند کمالشهر و محمدشهر مي توان تعداد زيادي آپارتمان خالي ديد، چرا که رقمها آنقدر بالاست که اين آپارتمانها مدتهاي طولاني خالي مي مانند!

نکته قابل تامل در خصوص اجاره و رهن مسکن در کرج تفاوت بسيار ناچيز در بالا و پايين شهر است. البته به اذغان مسئولان، کلانشهر کرج بالا و پايين ندارد و شمال و جنوب شهر خيلي در آن معنادار نيست.

کمترين قيمتي که مي توان براي رهن و اجاره يک ملک معمولي در کرج يافت 25 ميليون تومان است. اين قيمت در مناطق مختلف از جمله شاهين ويلا، دهقان ويلا، سه راه گوهردشت، عظيميه، جهانشهر و .... با تفاوتي بسيار ناچيز ديده مي شود.

عمق اين وضعيت نگران کننده را مي توان در قيمت رهن حدود 17 ميليون توماني براي يک زيرزمين در کرج ديد که واقعا رقم بالايي است. اين در حاليست که همين زيرزمين سال قبل را با 4 ميليون پول پيش و ماهي 200 هزار تومان به اجاره رفته است که نگاهي به تفاوت رقم 4 و 17 ميليون تومان خود حکايت از رشد تصاعدي قيمت رهن و اجاره در کرج دارد.

 اجاره به شرط تعداد اعضاي خانواده!

در کلانشهر شيراز هم اوضاع خيلي تفاوتي با ديگر کلانشهرها ندارد. اينجا هم قيمت هاي سرسام آور رهن و اجاره خانواده ها و زوج هاي جوان را کلافه کرده است.

اين در حاليست که همزمان با فصل تابستان موج جديد اجاره و خريد و فروش مسکن در شهر شيراز آغاز شده که اين موج به دليل گراني بيش از اندازه مسکن و افزايش چشمگير اجاره بهاي آن به يک دغدغه براي مستاجرين تبديل شده است.

مطابق گزارش ميداني خبرنگار مهر منزل دو خوابه در يکي از نقاط مطرح شهر تا سال قبل حدود 10 ميليون وديعه با ماهي حدود 500 هزار تومان اجاره داده مي شد که اين رقم در حال حاضر به ماهي حدود 800 هزار تومان افزايش پيدا کرده است.

يک بنگاهدار در اين رابطه مي گويد: وديعه کامل نيز با افزايش چشمگير مواجه شده و منزل حياط دار سه خوابه تا حدود 60 ميليون تومان وديعه داده شد.

البته در شيراز علاوه بر فاکتورهاي بالا و پايين شهري چيزهاي ديگري هم در نرخ اجاره و رهن دخيل شده اند که مي توان به فاکتر تعداد اعضاي خانواده اشاره کرد بطوريکه به گفته يک بنگاهدار به تازگي صاحبان منازل تعداد افراد را نيز يکي از ملاکهاي نرخ اجاره عنوان مي کنند که اين امر در نوع خود بي نظير است!

اين در حاليست که رئيس اتحاديه مشاورين املاک شيراز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طي چند ماه گذشته از سال جاري افزايش قيمت اجاره مسکن را در شيراز شاهد بوديم که تا اين لحظه 15 درصد گراني نرخ اجاره بها را داشته ايم.

به هر حال بررسيهاي خبرنگاران مهر در خرم آباد، زاهدان، اهواز، همدان، کرمان و ... وضعيت مشابهي را نشان مي دهد که اين امر نيازمند بررسي و چاره انديشي جدي است. اين در حاليست که پاسخ همه صاحب خانه ها به مستاجراني که اين روزها از قيمت رهن و اجاره مسکن شوکه شده اند همين است که به هر حال قيمت ما اين است؛ صلاح کار با شماست!

و البته که با اين شرايط خانواده ها بايد با تحميل فشار بيشتري بر سبد اقتصاد خانواده براي تامين سرپناهي براي خود تن به قيمت هاي پيشنهادي تعيين شده توسط صاحب خانه ها بدهند که اين امر ضرورت چاره اندشي مسئولان را روشن تر مي سازد. /منبع: مهر


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ