کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 17:12:40 , 1390/06/02
96  : تعداد بازديد
زادهوش:
پنج کیلومتر تا بهشت پشتوانه دینی ندارد
معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مسائل ماورایی طرح شده در سریال "پنج کیلومتر تا بهشت" را طبق اوهام نویسنده و فاقد پشتوانه دینی و روایی می‌داند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمين احمد زادهوش، معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه درباره پرداخت به مسائل ماورايي در سريال "پنج کيلومتر تا بهشت"  گفت: تفسير آيه 83 و 84 سوره اسراء خطاب به پيامبر درباره روح اين معنا را در بردارد که درک ابعاد و حقيقت روح کار آساني نيست و دانش ما نيز در اين زمينه بسيار اندک است. بنابراين انسان در جايگاه و اندازه‌اي که نسبت به حقيقت اين مقوله اشراف پيدا کند قرار ندارد.

وي افزود: آنچه از مجموع متون اسلامي و ادله ديني برمي آيد اين است که روح امر خدايي است و خداوند از روح خود در انسان دميده است. زماني که روح از زندان بدن آزاد شد، فراخي و گستردگي به او تعلق مي‌گيرد که درک حقايق بدون حصار زمان، مکان و زبان براي او امکان پذير مي‌شود اما پرداخت جزئي به اين مسائل قابل ادعا نيست، مگر آنچه به طور صريح در کلمات اوليا الهي آمده و برآيند آن‌ها اين است که در عالم برزخ حالات ارواحي که از بدن جدا شده‌اند تابع عملکرد آن‌ها است.

زادهوش تصريح کرد: اما اين که بتوان تعيين کرد آيا فرد پس از جدا شدن روح از بدن مي‌تواند به اختيار خود به خانه‌ها و مناطق مختلف سر بزند، سخنان اين و آن را بشنود و از اسرار مطلع شود، يا اين که به اختيار خود وارد خواب و رويا اشخاص شده و آن‌ها را از حقايقي که مدنظر دارد، مطلع کند، امري مستند نبوده و پشتوانه روايي و ديني ندارد.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه با اشاره به افراطي که در رويکرد به سينماي ماورايي با سوژه‌هاي تکراري در تلويزيون به چشم مي‌خورد، اظهار کرد: اين موضوع دلسردي مخاطب را به دنبال دارد اما خوشبختانه مردم مي‌دانند  فيلمنامه برخاسته و منطبق با متون اسلامي و اصول پذيرفته شده ديني نيست و تنها کليتي از دين استنباط و در عالم خيال و داستان پرورش داده شده است و طبق اوهام نويسنده است.

وي در پايان گفت: اکثر مخاطب‌ها از اين حيث روشن هستند اما بايد بيش از اين نيز روشنگري کرد تا ثابت شود اين نوع ارتباطات و تجسمي که از عالم روح در سريال "پنج کيلومتر تا بهشت" آمده، منطبق با آيات قرآن نيست و ساخته و پرداخته ذهن نويسنده است./منبع: مهر


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ