کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 10:53:32 , 1390/04/15
107  : تعداد بازديد
جشن خودکفایی در ایران؛
افتتاح بومي ترين سد كشور با حضور رييس جمهوري
كارون 4 بلندترين سد بتني و يكي از عظيم ترين طرح هاي سد و نيروگاه سازي ايران با حضور رييس جمهوري اسلامي ايران و جمعي از مقامات عالي رتبه كشور در 180 كيلومتري جنوب غربي شهر كرد و بر روي رودخانه كارون به بهره برداري رسيد.

 

محمود احمدي نژاد براي شركت در مراسم جشن خودكفايي صنعت سد سازي و افتتاح سد كارون 4 صبح امروز چهارشنبه وارد استان چهار محال و بختياري شد.

در تمام مراحل ساخت اين سد، از كمترين توان خارجي بهره گرفته شده و از اين رو سد كارون 4 لقب بومي ترين سد كشور را گرفته است.

به گفته مهندس محمدرضا رضازاده، مديرعامل شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران، ‌ارتفاع اين سد دو قوسي به 230 متر مي رسد و از 19 بلوك تشكيل شده است.

طرح سد و نيروگاه كارون4، نخستين سد بالادست كارون محسوب مي‌‏شود كه در زمان تكميل، ‌توان توليد سالانه دو هزار و 107 ميليون كيلووات ساعت انرژي برق‌آبي را دارد.

نوع نيروگاه اين طرح سطحي با ظرفيت يك هزارمگاوات و متشكل از چهار واحد 250 مگاواتي بوده و كل اعتبارات اجرايي طرح پيش از اين 12.8 هزار ميليارد ريال اعلام شده كه تا كنون 9.7هزار ميليارد ريال آن هزينه شده است.
اين سد بالادست ترين سدي است كه بر روي رودخانه كارون ساخته شده است و در پايين دست آن سدهاي كارون 3،كارون 1 و مسجدسليمان در دست بهره برداري هستند.

هدف از ساخت اين سد، توليد برق و ذخيره آب در استان چهارمحال و بختياري و همچنين پيوستن به گروه سدهاي زنجيره‌اي كارون و تنظيم آب رودخانه به‌منظور تامين آب مورد نياز صنعت و كشاورزي در دشت‌هاي پايين‌دست و علاوه بر آن، كنترل طغيان رودخانه و جلوگيري از خسارات ناشي از سيل اعلام شده است. اين سد پنجم فروردين ماه 89 با حضور رييس جمهوري آبگيري شد.


حجم مخزن سد كارون4، 2.2ميليارد متر مكعب آب است كه در زمان كنوني 100 درصد حجم مخزن پر است. به اين ترتيب با بهره برداري از اين سد، از حداكثر ظرفيت برقابي اين رودخانه عظيم كه پر آب ترين رودخانه ايران است استفاده مي شود.

 

 

|ايرنا|


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ