کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 14:57:28 , 1390/06/02
234  : تعداد بازديد
احیای تالابهای گلستان با آبگیری سد دانشمند
امروز با آبگیری 5 میلیون متر مکعب از سد دانشمند بحران تالابهای آلاگل، آلماگل و آجی گل برطرف و این تالابها احیا می شود.

 

غلامرضا کريمي رئيس اداره محيط زيست گنبد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بارندگيهاي 10 روز گذشته وضعيت اين تالابها را تاحدود زيادي بهبود بخشيد و سد دانشمند  را که به منظور رسوب گيري بر رودخانه اترک احداث شده حدود 15 ميليون متر مکعب آبگيري کرد.

به گفته وي، در جلسه اي که روز گذشته با استاندار، فرماندار، مسئولان محيط زيست و وزارت نيرو و شيلات داشتيم مقرر شد که حدود پنج ميليون متر مکعب از اين مقدار براي احيا تالابهاي آلاگل، آلما گل و آجي گل اختصاي يابد.

کريمي با بيان اينکه در حال حاضر سطح تراز تالاب آلاگل در بالاترين قسمت چهارمتر، آلماگل سه متر و آجي گل يک متر است افزود: با آبگيري از سد دانشمند احتمالاً اين وضعيت تا حدود زيادي بهبود مي يابد.

وي با بيان اينکه وزارت نيرو حقابه اي معادل 10 ميليون متر مکعب براي اين سه تالاب در نظر گرفته افزود: تالاب آلاگل هفت ميليون متر مکعب ،آلما گل چهارميليون متر مکعب و آجي گل به دوميليون متر مکعب آب براي احيا شدن نيازمند است.

 به گفته کريمي، در حال حاضر تالاب آلاگل سه ميليون متر مکعب، آلماگل يک ميليون متر مکعب آب دارد و آجي گل هيچ آبي ندارد.

وي با اشاره به پيش بيني هاي هواشناسي کشور هاي نروژ و کانادا گفت: ظرف روزهاي آينده بارندگي خوبي در استان داريم که به آبگيري تالابها کمک مي کند.

به اعتقاد کريمي به دليل رسوب مواد آبرفتي حجم تالاب آجي گل بسيار کم شده است و وضعيت شيب آن به گونه اي است که براي احياء شدن نياز به ورود آب با فشار قوي دارد بنابراين بيشتري آب سد دانشمند به آلاگل و آلماگل اختصاص مي يابد
 


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ