کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 11:06:27 , 1390/06/01
1418  : تعداد بازديد
افراد غمگین حافظه بهتری دارند
افراد غمگین در شناسایی چهره آدم‌ها بهتر از افراد شاد عمل می‌کنند و این نشان می‌دهد چگونه حالت‌های روحی روانی می‌تواند بر توانایی مغز موثر باشد.

 

يافته‌هاي پيشين نشان مي‌داد چگونه غمگين بودن مي‌تواند دامنه فعاليت‌هاي مغزي از قبيل تفکر يا به ياد آوردن ليست وظايف را تعيين کند.

بر اساس گزارش لايوساينس، براي کشف تاثير غم بر عملکرد مغز دانشمندان تعدادي از دانش‌آموختگان دانشگاهي را براي سنجش ميزان تاثير حالت رواني بر چگونگي تشخيص چهره افراد انتخاب کردند.
سپس سه نوع موسيقي به داطلبان – موسيقي «موتزارت» براي حس غم، موسيقي گروه اي.تيم براي حس شادي و فيلم «شکار در اکتبر سرخ» را براي القاي حس خنثي –
به داوطلبان پيمايش ارايه کردند و از آنان خواستند در طول شنيدن موسيقي، لحظه‌هاي غم و شادي زندگي خود را به ياد آورند. از گروه خنثي هم خواسته شد اتفاق‌هاي مسير خانه تا دانشگاه را در ذهن خويش تداعي کنند.

در ابتداي آزمايش 88 نفر از دانش‌آموختگان نشان داده شدند. 32 نفر از آنان چهره‌اي خنثي داشتند. سپس در مرحله بعد 67نفر با چهره شاد نمايانده شدند.
سپس تستي در اختيار داوطلبان قرار داده و از آنان خواسته شد اولين چهره شاد را شناسايي کنند. نتيجه تحقيقات نشان داد افراد غمگين در شناسايي چهره افراد دقيق‌تر از افراد شاد عمل کردند.

اين مطالعه نشان مي‌دهد حالت غمگين رواني با اموري که به ادراک مربوط مي‌شود ارتباط دارد.

دانشمندان بر اين باور هستند اگر از افراد شاد خواسته شود هنگام خنديدن و شاد بودن به جهان پيرامون خود توجه بيشتري نشان دهند توانايي ذهني افراد غمگين در شناسايي چهره‌ها در درجه دوم قرار مي‌گيرد و آدم‌هاي شاد دقت بيشتري از خود بروز مي‌دهند و اين در حالي است که يافته‌هاي پيشين تاييد کرده بود افراد غمگين در شناسايي اعداد و حروف در مقايسه با افراد شاد از دقت کمتري برخوردار هستند.

به نظر مي‌رسد اين مقايسه و وجود توانايي ذهني افراد غمگين در شناسايي بهتر چهره‌ها باعث شود افراد غمگين بتوانند شانس بالاتري در تصاحب مشاغل اجتماعي داشته باشند زيرا در مقايسه با افراد شاد با دقت بيشتري به اطراف خود مي‌نگرند هر چند اسناد علمي کافي براي اثبات اين نظريه وجود ندارد.

حالت غمگين بودن ممکن است تاثير مثبتي در ميزان تشخيص و عملکرد ادراکي مغز داشته باشد اما نبايد فراموش کنيم دانشمندان در پي کشف راه‌هاي درماني تازه‌اي براي درمان غول افسردگي هستند و شايد بتوان با استفاده از حالت‌هاي روحي رواني و تاثير آن بر عملکرد مغز راه‌هاي درماني جديدي براي رفع افسردگي در افراد پيدا کرد. /برنا


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ