کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 18:26:16 , 1390/05/30
92  : تعداد بازديد
دولت برای جبران خسارت دریاچه ارومیه پیشقدم شود
نماینده ملکان در مجلس گفت: بی توجهی به خشک شدن دریاچه ارومیه موجب خسارتهای جبران ناپذیری می شود و باید دولت اهتمام ویژه ای به معضل این دریاچه داشته باشد.

 

سلمان خدادادي اظهار داشت: دولت و مسئولان اجرايي کشور مي بايست بصورت ويژه و با اختصاص اعتبارات کلان و قابل توجه از خشکي درياچه اروميه جلوگيري کنند وگر نه شاهد خسارتهاي جبران ناپذير و فاجعه هاي زيست محيطي خواهيم بود.

وي تاکيد کرد: تمامي نمايندگان آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي با دو فوريت طرح جلوگيري از خشک شدن درياچه اروميه از راه انتقال آب از رودخانه هاي ارس و سيمره موافق بودند اما با توجه به حساسيت استانهاي همجوار و مخالفتشان با طرح متاسفانه راي نياورد.

خدادادي افزود: متاسفانه نمايندگان منطقه مي بايست طوري اين طرح را ارائه مي کردند که يک طرح ملي جلوه کند و نمايندگان ساير نقاط کشور احساس نکنند که يک طرح منطقه اي است و به واقع هم طرح ملي است ولي به همين دليل متاسفانه راي نياورد.

وي ادامه داد: روز سه شنبه يکبار ديگر با جمع آوري 50 راي دوباره اين طرح را مطرح خواهيم کرد تا مجلس حساسيت خود را در مورد خشکي درياچه اروميه نشان دهد.

اين نماينده مجلس تصريح کرد: اعتقاد من اين است که گره درياچه اروميه فقط بدست دولت باز مي شود و حتي در صورت تصويب دو فوريت طرح نمي توان به حل معضل اين درياچه اميدوار بود زيرا که در دوره پنجم مجلس شوراي اسامي يک طرح جهت انتقال آب ارس به دشت گل فرج تصويب شد ولي به خاطر اهميت ندادن دولت 9 سال است که کار بخصوص در اين مورد انجام نيافته است.

خداداي با اعلام خطر در خصوص خشکي درياچه اروميه، اضافه کرد: هشت ميليارد و پانصد ميليون ليتر آب سالانه از اين درياچه تبخير مي شود و با اين روند دو سال ديگر شاهد فاجعه اي ملي خواهيم بود همانطور که بارها و بارها گفته ايم يک بمب هولناک هشت ميليارد تني در منطقه منفجر خواهد شد و نه تنها مردم منطقه بلکه تمامي کشور از اين انفجار لطمه خواهند ديد.

وي گفت: خشک شدن درياچه اروميه، کشاورزي و باغات منطقه را در آستانه نابودي کامل قرار داده و در صورت نبود راه حلي اورژانسي، شاهد فاجعه اي زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي و کشاورزي عظيمي در منطقه خواهيم بود.

خدادادي افزود: اگر روند فعلي خشک شدن اين درياچه ادامه يابد و راه حل اساسي در اين خصوص ارائه نشود با خشک شدن درياچه در آينده با وزيدن بادهاي حاوي املاح و نمک به سمت اراضي کشاورزي و درختان، نه تنها در آذربايجان شرقي و غربي بلکه با نفوذ در نقاط دور دست، حتي مي تواند کشاورزي ساير مناطق را تحت تأثير و تهديد جدي خويش قرار دهد.

وي تاکيد کرد: دولت به بهانه جلوگيري از خشکي درياچه اروميه جلوي اعتبارات سد سازي را در استان گرفته است و از اين بابت نيز کشاورزان منطقه آسيب ديگري از اين جريان برده اند.

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و شوراها، اذعان داشت: تنها يک پنجم آب تبخيري از درياچه اروميه از طريق سدها تامين مي شود و نمي بايد با اين بهانه جلوي توسعه بخش کشاورزي در منطقه بود.

وي تنها راهکار اين مسئله را استفاده از درياي خزر و همچنين از سهميه ايران در رود ارس دانست و اظهار داشت: به دليل بار مالي کلان اين طرحها دولت مي بايد دست به کار شود و از دست مجلس کار زيادي ساخته نيست چون در صورت تصويب اين طرح در مجلس بدليل داشتن بار مالي احتمال رد طرح از طرف شوراي نگهبان نيز وجود دارد.

خدادادي در ادامه تاکيد کرد: تمامي سعي و تلاش خود را به کار خواهيم بست تا از اتفاق اين فاجعه زيست محيطي جلوگيري کنيم. منبع: مهر


 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ