کاربر مهمان      
 
 
زمان انتشار: 18:33:46 , 1390/12/13
159  : تعداد بازديد
نشست پرسش و پاسخ دبیر جشنواره فیلم فجر
خزاعی:"جدایی نادر از سیمین" سیاسی نیست
محمد خزاعي در نشستي كه دو هفته پس از پایان جشنواره‌ي فيلم فجر در خبرگزاری ايسنا برگزار شد در خصوص جشنواره فجر به سووالات خبرنگاران پاسخ داد و اعلام کرد "جدایی نادر از سیمین" را فیلمی سیاسی نمی داند.

  دبير جشنواره‌ي فيلم فجر در ابتداي اين نشست درباره ارزيابي‌اش از داوران سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر گفت:‌" از ابتدا يكي از بحث‌هاي مهم ما استانداردسازي در انتخاب اعضاي هيات‌داوران و هيات انتخاب بود بنابراين اگر به تركيب هيات انتخاب و داوران نگاه كنيد، مي‌بينيد كه ما انديشه‌هاي مختلف را كنار يكديگر جمع كرده‌ايم. در هيات داوران اين دوره تضارب آراي بسيار زيبايي ايجاد شد و اين تفاوت انديشه و ديدگاه و سلايق باعث شد كه فيلم‌هاي مختلفي به بخش مسابقه و به ميان كانديداها راه پيدا كنند. اين تركيب باعث شده بود كه جشنواره يكدست و يکنواخت نباشد و دربرگيرنده سلايق مختلف باشد و فكر مي‌كنم تركيب هيات داوران يكي از اتفاقات خوبي بود كه در دوره سي‌ام افتاد."
انتقاد پيرامون اعطاي جايزه مخصوص دبير جشنواره يكي از بحث‌هاي مطرح شده در اين نشست بود كه محمد خزاعي به آن پاسخ داد: "در هر دوره از جشنواره دبير به سليقه خودش يك جايزه را به فرد مورد نظر اعطا مي‌كند، اين دوره نيز ما همين كار را كرديم. شايد از نظر منتقدان و برخي از اصحاب رسانه دادن چنين جايزه‌اي به فيلم «در انتظار معجزه» آقاي صدرعاملي دور از انتظار بود اما اين فيلم از نظر شعار جشنواره براي ما حائز اهميت بود. البته شايد به لحاظي فيلم‌هايي مانند «روزهاي زندگي» نيز مي‌توانست اين جايزه را به خود اختصاص دهد اما آن فيلم‌ها به اندازه خودشان ديده شدند."
آخرين بخش نشست محمد خزاعي در ايسنا به اظهارنظر او درباره دريافت موفقيت اخير سينماي ايران در دريافت جايزه اسكار اختصاص داشت که خزاعي در اين زمينه گفت:" معتقدم كه ما سه نوع برخورد با هر موفقيتي اعم از موفقيت‌هاي شخصي، فرهنگي، و سينمايي داريم. سينما خيلي مظلوم است. اگر موفقيتي مانند دريافت اسكار در هر عرصه‌اي مي‌افتاد تاكنون هزار تا فرش برايش پهن و تجليلش كرده بودند؛ اما در عرصه سينما ما هر موفقيتي كسب مي‌كنيم انگار نكوهش شده است. هر زمان سينماي ايران موفقيتي در خارج از كشور كسب كرده يك عده آن را متهم به سياست‌بازي و سياه‌نمايي كردند و گفتند كه شما به جوايز دقت نكنيد چون اين‌ها مي‌خواهند فلان رويكرد سياسي را تقويت كنند. نمي‌شود گفت كه همه چيز سياسي است؛ اينكه بگوييم هر موفقيتي حاصل از يك فضاي سياسي است نادرست است. اين نوعي برخورد با موفقيت است كه همه چيز را سياه‌نمايي مي‌دانيم."

 

نظرات کاربران
 
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل :
نظر :  

 

©2011 KhabarCinema. All Rights Reserved
عضویت در سایت
ارتباط با سایت
درباره سایت
ورود کاربر
جست و جو
گفت و گو
گزارش
کافه ستاره
آنونس
تیزر
تلویزیون
گالری عکس
یادداشت
دکه
فروشگاه
صفحه اصلی
سینمای ایران
سینمای جهان
تلویزیون
تئاتر
موسیقی
تخته سیاه
نوستالژی
تورفرهنگی
پیوندها
فروشگاه
وبلاگ